V konkurze pomôže garančné poistenie

Ak vám zamestnávateľ dlhuje mzdu, Sociálna poisťovňa vám môže poskytnúť jednorazovú dávku až dvetisíc eur.

Pri žiadosti o dávku garančného poistenia treba dokladovať aj to, že na zamestnávateľa bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu.Pri žiadosti o dávku garančného poistenia treba dokladovať aj to, že na zamestnávateľa bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu. (Zdroj: Ilustračné – SME/Peter Žákovič)

Konkurz je zvyčajne zdlhavé konanie, na ktorého konci nie vždy dostanú zamestnanci svoje peniaze. Pomôcť môže sčasti Sociálna poisťovňa.

BRATISLAVA. Zamestnanci insolventných spoločností majú právo požiadať Sociálnu poisťovňu o vyplatenie dávky garančného poistenia.

Len minulý rok tak urobilo vyše 8-tisíc ľudí. Ako dôkaz platobnej neschopnosti zamestnávateľa poisťovni stačí fakt, že bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu. Kým v roku 2008 poisťovňa zaevidovala 62 insolventných firiem, ktorých zamestnanci požiadali o túto dávku, vlani ich už bolo 174.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Garančné poistenie predstavuje pre zamestnancov spoločnosti akúsi záruku v prípade, že sa spoločnosť dostane do konkurzu,“ hovorí advokátka Andrea Cisárová, ktorá zastupuje viacero zamestnancov v konkurzoch. V prípade nemajetnosti firmy je toto poistenie jedinou možnosťou, ako sa dostať aspoň k časti svojich peňazí.

Stoeurový preddavok, ak firma nespolupracuje

Ak bol na vášho zamestnávateľa podaný návrh na vyhlásenie konkurzu, musíte Sociálnej poisťovni v žiadosti o dávku rozpísať nevyplatené mzdy za posledné tri mesiace pred skončením pracovno-právneho vzťahu alebo pred vznikom platobnej neschopnosti.

Žiadosť by mal potvrdiť správca konkurznej podstaty alebo zamestnávateľ. „Správca je povinný vydať zamestnancom všetky doklady a potvrdenia, ktoré im bol povinný vydať zamestnávateľ,“ povedala Cisárová. Ak potvrdenie nedonesie zamestnanec priamo, od správcu či zamestnávateľa si ho vyžiada poisťovňa.

SkryťVypnúť reklamu

Stať sa však môže, že správca so Sociálnou poisťovňou nespolupracuje. „Ak nemáme od zamestnávateľa potvrdené nároky, poskytneme preddavok na dávku,“ vysvetľuje Jarmila Misárošová, vedúca oddelenia metodiky poistenia v nezamestnanosti a garančného poistenia Sociálnej poisťovne. Ten je vo výške 99,60 eura za jeden mesiac.

Ak nemal zamestnanec uspokojené mzdové nároky za tri mesiace, výška preddavku je najviac 298,80 eura.

Dostanete najviac dvetisíc eur za tri mesiace

Preddavok alebo samotná dávka sa však poskytujú len za tri posledné nevyplatené mesiace, ktoré zamestnanci v žiadosti rozpísali. Ak napríklad v krachujúcej firme pracoval do mája a za posledné tri mesiace mzdu dostal, poisťovňa mu vyplatí dávku za december, január a február.

SkryťVypnúť reklamu

Ak zamestnanec nemal uspokojene celé tri mesiace, dávka sa poskytuje maximálne do výšky 2169,10 eura. To znamená, že ak si uplatňujete nevyplatenú mzdu 5-tisíc eur mesačne, dostanete maximálne vyše 2100 eur. „Dávku dostane zamestnanec v jednom výplatnom termíne za všetky tri neuspokojené mesiace,“ povedala Misárošová.

Podľa sídla zamestnávateľa treba žiadosť podať príslušnej pobočke poisťovne najneskôr do 60 dní od preukázania platobnej neschopnosti či skončenia pracovného pomeru. Do ďalších 60 dní poisťovňa dávku vyplatí. „V praxi to je skôr kratší čas,“ hovorí Misárošová.

tabulka_socpoist.jpg

Veľkým firmám pomáhajú

V prípade veľkých firiem sa stáva, že správca doručí Sociálnej poisťovni už potvrdené žiadosti za viacerých zamestnancov. O dávku garančného poistenia inak musí požiadať každý zamestnanec individuálne.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ide o veľké firmy, poisťovňa sa snaží správcom vysvetliť ich povinnosti. Dodá im žiadosti, správcu poučí o vyplnení a potom ich už len preberie hotové. Žiadosť stačí podpísať obyčajným podpisom, preto ju zamestnanci môžu podpísať aj u správcu.

Jarmila Misárošová hovorí, že sú aj prípady, keď ľudia požiadajú o dávku garančného poistenia, ale keďže zamestnávateľ nie je platobne neschopný, žiadosť sa zamietne. „Je ich minimum,“ poznamenala.

Žiadať v konkurze môžete aj napriek vyplatenej dávke

Nárokovať si nevyplatenú mzdu v konkurze možno aj napriek vyplatenému garančnému poisteniu. Opodstatnenosť konkrétnej pohľadávky v konkurze musí posúdiť správca.

„Zamestnanci v konkurznom konaní v žiadnom prípade nemôžu byť ignorovaní a z majetku spoločnosti sa im mzdy vyplácajú medzi prvými,“ povedala Andrea Cisárová. Môže sa však stať, že pre nemajetnosť firmy nedostanú nič.

SkryťVypnúť reklamu

Dávka garančného poistenia sa rovnako nevylučuje s inými dávkami sociálneho poistenia, napríklad s dávkou v nezamestnanosti.

Pribudlo návrhov na konkurz

Súdy vlani prijali viac návrhov na vyhlásenie konkurzu ako predvlani.

BRATISLAVA. Trend zvýšeného počtu bankrotov sa vlani prejavil aj na Slovensku. V rámci Krajského súdu v Bratislave bolo vlani podaných 1253 návrhov na vyhlásenie konkurzu. Takmer sedemsto bolo dobrovoľných, ostatné boli podané z úradnej moci. V Bratislave stúpol aj počet návrhov na výmaz spoločnosti z obchodného registra zo 166 v roku 2008 na vlaňajších 247.

Hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus upozorňuje, že z počtu podaných návrhov na vyhlásenie konkurzu nemožno okamžite vyvodiť, že presne toľko subjektov zbankrotovalo. „Napríklad minulý rok nám boli doručené štyri návrhy na vyhlásenie konkurzu na majetok istého dlžníka, no tri okresný súd odmietol, pretože predmetné návrhy nespĺňali zákonom ustanovené náležitosti,“ vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

Zvýšenie počtu návrhov na vyhlásenie konkurzu zaznamenalo celé Slovensko. V Trenčíne vlani stúpol počet o dvanásť, v Trnave ich bolo podaných 81 a v Nitre 87.

V Banskej Bystrici a Nitre vlani klesol počet podaných návrhov na výmaz spoločnosti z registra. Kým v metropole stredného Slovenska to bolo zníženie až o 193 návrhov, v Nitre len o 90. Aj tieto čísla však vypovedajú len o určitom trende a nehovoria o presnom počte firiem alebo dôvode zániku. V niektorých prípadoch boli návrhy na výmaz spoločností podané v dôsledku ich zlúčenia.

Adam Valček

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 520
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 898
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 003
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 243
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 225
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 202
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 986
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu