Ministerstvo práce zrušilo absolventom povinnosť byť na úradoch práce aspoň tri mesiace, kým im vznikne nárok na niektoré príspevky. Očakávalo, že v decembri sa vďaka tomu umiestni na trhu práce asi 500 absolventov. Nepodarilo sa to ani pätine.
BRATISLAVA. Vlani po období vysokoškolských štátnic riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Sihelský odhadoval, že v kríze sa na úradoch práce ocitne asi tretina z čerstvých vysokoškolských a stredoškolských absolventov.
Z približne 35tisíc absolventov slovenských vysokých škôl bolo nezamestnaných v septembri 6000 ľudí a postupne ubúdali. Strednú školu vlani skončilo asi 65tisíc ľudí a na úrade práce ich bolo po skončení letných prázdnin vyše 20tisíc.
Trochu menšie výsledky
V decembri minulého roka prešla Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny novela zákona o službách zamestnanosti, vďaka ktorej malo z evidencie za jediný, posledný mesiac v roku, ubudnúť z evidencie nezamestnaných 500 absolventov.
Ministerstvo pre ľudí tesne po škole zrušilo povinnú trojmesačnú lehotu, kým môžu požiadať o príspevky na podporu nezamestnaných. Napríklad o príspevok na začatie podnikania. V okresoch s vysokou nezamestnanosťou je príspevok aj tri až štyritisíc eur.
Podmienkou je prejsť školením, mať podnikateľský plán a zostať pracovať na živnosť minimálne dva roky od získania príspevku.
Zatiaľ to nevyzerá ako veľmi úspešná novela. Napriek odvážnym odhadom na december pri predkladaní novely a faktu, že v deň jej platnosti už mala väčšina absolventov v evidencii za sebou aj tak trojmesačnú lehotu od skončenia školy, Peter Zeman z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny hovorí, že v decembri sa v štatistike absolventi využívajúci príspevok nemohli objaviť. Za niekoľko týždňov by museli zvládnuť aj povinnú prípravu, aj požiadať o príspevok.
„Keďže ešte nie sú údaje za január 2010, môžeme poskytnúť len údaje za december 2009. V decembri 2009 bolo pre absolventov poskytnutých 96 príspevkov na začatie samostatne zárobkovej činnosti, čo sa nijako nevymyká priemeru," povedal Zeman.
Na rok 2010 ministerstvo práce pri novele odhadovalo, že umiestni na trhu práce za asi 10 miliónov eur ďalších 3000 mladých ľudí.
Bez praxe chcú najmä do štátnej správy
Ministerstvo práce chce pomáhať absolventom, lebo podľa zákona patria medzi takzvané znevýhodnené skupiny, a to tým, že nemajú žiadnu prax.
Pracovných ponúk, ktoré nevyžadujú prax, bolo v období od augusta 2009 do februára 2010 podľa štatistiky portálu Profesia.sk pre ľudí s vysokou školou 51 percent a pre ľudí so strednou školou 56 percent.
Najviac ponúk pre ľudí bez skúseností bolo pritom do štátnej správy, a to viac ako 90 percent.
Vysokoškoláci praxujú v kanceláriách na úradoch
Za štátne peniaze sa absolventi učia pracovať najmä v štátnych úradoch.
BRATISLAVA. Koncom minulého roka sa Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny mohlo pochváliť, že sa mu podarilo presadiť novelu zákona o službách zamestnanosti, ktorá pomôže najmä mladým ľuďom tesne po škole.
Absolventi, ktorí si nájdu prax alebo im ju ponúkne úrad práce, dostávajú každý mesiac od úradu práce 56,43 eura, najviac pol roka za dvadsať hodín týždenne.
Za prvé mesiace od platnosti novely zákona, podľa ktorej už absolvent nemusí byť na úrade práce ako pôvodne tri mesiace, kým môže požiadať o príspevok na prax, a nemusí sa usilovať zamestnať tradičnou formou, dohodli úrady práce 3761 praxí.
Za december a január rok predtým ich úrady práce dohodli 1061. Za celý minulý rok pritom praxovalo cez úrad práce ani nie dvakrát toľko ľudí ako teraz za dva mesiace.
Záujem o praktikantov majú z podnikateľov najmä firmy v službách, no najväčší záujem o nich majú úrady štátnej a verejnej správy.
„Preferujú absolventov škôl s ekonomickým vzdelaním s maturitou, alebo absolventov gymnázií a absolventov vysokých škôl, ktorým ponúkajú prácu administratívneho charakteru," povedal Peter Zeman z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Hovorí, že na úradoch je pritom aj istý predpoklad na vytvorenie nových trvalých miest pre absolventov. „Je potrebné dohliadať na to, aby zamestnávatelia nenahrádzali stálu pracovnú silu absolventskou praxou," povedal Zeman.