Banku k tomuto kroku viedli obavy, že ekonomická nerovnováha by mohla prerásť až do menovej krízy. Chce teda utlmiť rastúce výdavky a stabilizovať zahraničný obchod.
Podľa ekonomických analytikov banke pomohli pri rozhodovaní marcové výsledky obchodu, ktoré zrejme už mala k dispozícii. „Je pravdepodobné, že sú stále veľmi negatívne,“ povedal Mário Blaščák z Ľudovej banky. Banka tvrdí, že vláda jej nedáva na výber, lebo nerieši riziká verejných financií. „Ohrozujú sa zámery menovej politiky,“ informovala banka.
Viaceré medzinárodné inštitúcie už varovali, že národná banka bude musieť zasiahnuť a vyzývali vládu, aby nerovnováhu riešila okrem iného dôrazným šetrením. Zvýšenie sadzieb banky sa totiž prejaví v raste úrokov úverov pre firmy aj ľudí. Keďže sa bude menej míňať, bude sa aj menej vyrábať, a ekonomika bude rásť pomalšie.
„Budeme musieť prehodnotiť odhady rastu. Oproti pôvodným môže byť nižší o niekoľko desatín percenta,“ upozornil Viliam Pätoprstý z UniBanky.
Vyššie úročenie slovenskej koruny oproti ostatným menám pritiahne na naše finančné trhy viac zahraničných investorov. Paradoxne sa tak bude koruna posilňovať. „Zároveň však vznikne priestor prudšieho poklesu, ak by vláda nezmenila svoju fiškálnu politiku,“ varuje Ján Tóth, ekonóm z ING Bank.
Zvýšenie sadzieb povedie k tomu, že drahšie ako doteraz si bude požičiavať aj štát. Pokles úrokov pritom súčasná vláda označovala za jeden zo svojich najväčších úspechov.
Reakciu vicepremiéra Ivana Mikloša ani ministra financií na rozhodnutie banky sa nám do uzávierky nepodarilo získať.