ácie.
BRATISLAVA. Pre pracovné pozície v IT oblasti je typická nadpriemerná mesačná mzda. Ani kríza to nateraz nezmenila. Dobré a rýchlo rastúce platy boli pred krízou typické aj pre centrá zdieľaných služieb s tisícami zamestnancov, kde ani zďaleka každá pozícia nevyžaduje technické vzdelanie.
V priemere vlani zarobili ľudia v informačných technológiách mesačne viac ako 1500 eur.
Čo zmenila kríza v IT a počítačových firmách?
Miesto získajú aj bez diplomu
Peter Procházka z firmy Soitron, ktorá zavádza nové technológie a IT infraštruktúru, hovorí, že celkovo voľných pozícií v IT nebolo oproti ostatným rokom až tak veľa, čo pre nich znamenalo, že dokázali jednoduchšie nájsť veľmi šikovných ľudí.
Bronislava Potašová z personálneho oddelenia v Lenove hovorí, že v kríze sa u nich zmenil počet pracujúcich študentov.
„Teraz potrebujeme viac špecialistov, respektíve, ľudí s väčšou praxou," povedala Potašová. Zároveň hovorí, že ľudí zamestnávajú len na plný úväzok.
Na získanie miesta v IT sektore pritom väčšinou nevplýva získanie vysokoškolského titulu. Zamestnávatelia uprednostňujú pred diplomom skúsenosti.
„Ľudí neprijímame na základe diplomu, ale podľa zručností a predpokladov na danú pozíciu," povedal manažér ľudských zdrojov Európskeho obchodného centra Dell Pavol Varga.
Procházka hovorí, že tak ako pred krízou, aj v súčasnosti uprednostňujú zo študentov vyššie ročníky. „Zamestnávame najmä študentov štvrtých a piatych ročníkov, ktorým vyhovuje naša zmenová prevádzka a vedia si prácu zladiť so školou," povedal.
Zároveň však dodal, že miesta u nich majú aj absolventi stredných škôl. „Dôležité sú ich odborné vedomosti a aktívna znalosť anglického jazyka."
Kríza znížila fluktuáciu
Varga z Dellu hovorí, že aj v kríze naďalej prijímali nových ľudí. Čo sa však podľa neho zmenilo, je počet tých, ktorí odchádzajú.
Pred krízou bolo najmä v bratislavských takzvaných centrách zdieľaných služieb, ako sú Lenovo, IBM, Accenture alebo AT & T, že po dvoch alebo troch rokoch už zaučený človek prešiel za cenu zvýšenia platu o pár sto eur priamo do konkurencie. Vysokú fluktuáciu ešte znásobovalo, že vekový priemer ľudí pracujúcich v centrách často nebol ani tridsať rokov, pričom mladí ľudia striedajú prácu vo všetkých sektoroch najčastejšie.
„S týmto javom sa dnes stretávame oveľa zriedkavejšie," potvrdzuje Varga z Dellu.
Platy v IT nepadali
Aj keď sa špekulovalo, či platy v IT budú v roku 2009 klesať, nestalo sa tak.
Podľa údajov Štatistického úradu sú pozície v informačných technológiách a telekomunikáciách stále najlepšie platené. Aj vlani stúpli platy v sektore medziročne o 1, 5 percenta.