Úlohou prokuratúry je dohliadať na dodržiavanie zákonov v štáte. V trestnom konaní kontroluje dodržiavanie zákonnosti v prípravnom konaní. Podáva obžalobu, dbá na zabezpečenie práv poškodeného. Prokurátor dozerá aj na to, aby vo väzniciach či celách policajného zaistenia boli držané osoby len na základe rozhodnutia súdu a aby sa v nich dodržiavali zákony. Prokurátor má do väzníc voľný prístup a s držanými môže hovoriť bez prítomnosti iných osôb.
V občianskom súdnom konaní prokurátor podáva návrh na začatie konania, zastupuje štát v konaní pred súdom, môže podať opravný prostriedok proti rozhodnutiu súdu.
Nadriadení a podriadení
Prokuratúra je hierarchicky usporiadaná. Nadriadený prokurátor je oprávnený vydať podriadenému prokurátorovi pokyn, ako má postupovať pri plnení úloh. Pokyn musí mať písomnú formu. Podriadený prokurátor je povinný odmietnuť splniť pokyn, ak by jeho splnením spáchal trestný čin, priestupok alebo ak by vážne ohrozil svoj život, prípadne život blízkej osoby. Odmietnutie splniť pokyn musí písomne zdôvodniť. Sústavu prokuratúry tvorí Generálna prokuratúra, krajské prokuratúry, vyššia vojenská prokuratúra, okresné prokuratúry, vojenské obvodné prokuratúry.
Kto môže byť prokurátorom
Na čele Generálnej prokuratúry je generálny prokurátor. Vymenúva a odvoláva ho prezident na návrh parlamentu na sedem rokov. Generálny prokurátor musí mať najmenej 40 rokov a aspoň päťročnú justičnú prax.
Do funkcie prokurátora možno vymenovať občana, ktorý má najmenej 25 rokov, vysokoškolské právnické vzdelanie, je bezúhonný, ovláda štátny jazyk, nie je členom politickej strany a zložil prokurátorskú skúšku.
Koľko prokurátor zarobí
Základný plat najmladšieho prokurátora Generálnej prokuratúry je 29 680 korún hrubého, prokurátor s 15-ročnou praxou má 38 955 korún.
Základný plat najmladšieho prokurátora okresnej prokuratúry je 25 970 korún a prokurátor s 15-ročnou praxou zarobí 35 245 korún hrubého. (sp)