
Deficit zahraničného obchodu
i vývoj a dáva tušiť možné smerovanie menovej politiky aj v budúcnosti, ak sa makroekonomické riziká neodstránia,“ povedal včera guvernér NBS Marián Jusko.
Rizikom pre vývoj zahraničného obchodu je okrem vysokej spotreby domácností a vlády aj silný kurz koruny. „Vôbec nezodpovedá súčasnej výkonnosti slovenskej ekonomiky,“ tvrdí Jusko. Zásah do vývoja kurzu zatiaľ vylučuje. Zvýšenie sadzieb, ktoré znamená výhodnejšie úročenie koruny oproti iným menám, môže prilákať špekulantov. Tí by mohli v prípade, že vláda neprijme úsporné opatrenia, ‘zamávať‘ kurzom. Obchody s korunou bude preto centrálna banka sledovať pozornejšie.
Jusko nevidí v zahraničnom obchode žiadne zlepšenie, naopak upozorňuje na rýchlejší rast dovozu spotrebných tovarov oproti dovozom technológií.
Guvernér sa nestotožňuje s optimizmom analytikov, ktorí začínajú hovoriť o náznakoch zlepšenia. „Vývoj za prvý štvrťrok naznačuje možný výsledok zahraničného obchodu za celý rok nad sto miliárd korún,“ povedal Jusko. „Marcové údaje ukazujú znaky istej stabilizácie, ale ešte nie zlepšenie.“ NBS začiatkom roka predpokladala pokles schodku z minuloročných 103 miliárd na 92 miliárd korún.
Po Juskových tvrdých slovách sa koruna prudko oslabila. Po rannom posilnení sa znehodnotila až o 30 halierov na 42,2 koruny za euro.
Zvýšenie sadzieb aj ich príčina sa včera prejavili už aj na peňažnom trhu, keď chcel štát predať desaťročné dlhopisy. Najvyšší úrok, ktorý ponúkal - 7,5 percenta, však investorom nestačil, a preto sa ministerstvu financií podarilo umiestniť len dlhopisy za 150 miliónov. Chcelo pritom predať desaťnásobne viac.