Ľahostajnosť voči krádežiam škodí firme

Neohlásením zločinu na pracovisku sa stávate spolupáchateľom. Ak vás pre ohlásenie vyhodia, firmu môžete žalovať.

Strach aj ľahostajnosť nútia zamestnancov prehliadať krádeže spáchané kolegami.Strach aj ľahostajnosť nútia zamestnancov prehliadať krádeže spáchané kolegami. (Zdroj: Ilustračné - SME / Tomáš Benedikovič)

BRATISLAVA. Ulieva si váš kolega desiatky eur mesačne z firemnej kasy? Miznú vám na pracovisku pravidelne USB kľúče? Ak zistíte, že kolega okráda priamo vás alebo vášho zamestnávateľa, stojíte pred ťažkou úlohou.

Policajné štatistiky ukazujú, že pracovníci málokedy nahlásia kradnutie svojich kolegov. Medziročne sa znížil počet nahlásených krádeží medzi zamestnancami na pracovisku. Kým v roku 2008 bolo nahlásených 186 „kolegiálnych" krádeží, vlani už len 124.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Riešenie nie je jednoduché

Svojpomocné riešenie zločinov môže byť kontraproduktívne. Ak sa pokúsite dotknutému kolegovi dohovoriť, získa príležitosť zbaviť sa dôkazov o svojom nezákonnom konaní. V tom horšom prípade to môže znamenať až fyzický atak.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa forenzného experta spoločnosti Deloitte Daniela Bicana by aj malé firmy mali disponovať aspoň jedným zamestnancom vyškoleným na prvotné zachytenie takýchto situácií. Ten by mal pomáhať tým zamestnancom, ktorí sa rozhodnú zločin ohlásiť.

Za ohlásenie výpoveď?

V niektorých prípadoch môže dostať zamestnanec, ktorý zločin ohlásil, výpoveď. Podľa Bicana to firmy robia preto, že sa boja „poškodenia dobrého mena spoločnosti na verejnosti".

Takýto krok je však znamením, ktoré hovorí o stave firmy. „V spoločnosti sa zrejme nedostatočne presadzuje politika otvorenosti a etického správania. Práve tieto prostriedky sa ukazujú ako jeden z najúčinnejších prostriedkov prevencie proti podvodom," mieni. Podľa experta je klúčové, aké signály v tomto smere vysielajú dovnútra firmy majitelia a manažéri.

SkryťVypnúť reklamu

Dostať výpoveď za to, že poukážete na problém, môže znamenať aj to, že razia teóriu, „kto nejde s nami, ide proti nám". Pracovníci sa inak pozerajú na drobné krádeže medzi kolegami a inak na riešenie rozsiahlej ekonomickej trestnej činnosti.

Kým pri nahlásení malých prehreškov si môžete v očiach manažérov získať pozitívne body, pri ohlasovaní falšovania účtovných výkazov môžete dostať aj výpoveď. Zamestnávateľ však môže ukončiť pracovný pomer len zo zákonných dôvodov. „Je teda otázne, aký dôvod by v takomto prípade uviedol," hovorí advokát Juraj Bizoň. Ak by uviedol iný dôvod, klamlivo uviedol jeden zo zákonných dôvodov či neuviedol žiadny dôvod, zamestnanec je môže podľa advokáta firmu žalovať. „Nahlásenie zločinu nie je pre zamestnávateľa zákonný dôvod na ukončenie pracovného pomeru," vraví Bizoň. Zamestnanci sa podľa neho môžu úspešne brániť na súde a vysúdiť náhradu mzdy počas celého obdobia trvania sporu.

SkryťVypnúť reklamu

Neohlásením sa môžete stať spolupáchateľom

Hľadanie riešenia je však pre zamestnanca demotivujúce, čo ho núti zločin neohlásiť. Pri malých krádežiach za neohlásenie väčšinou nič nehrozí. „Nikdy sa netreba spoliehať, že tých pár eur, ktoré zo spoločnosti zmiznú, nikoho nepoškodí. Každý podvod podnik vnútorne oslabuje," mieni Bican.

Pri krádežiach väčších súm však už nastupuje aj akási trestná súčinnosť. „V prípade krádeže by mohol byť zamestnanec trestne stíhaný, ak by sa preukázalo, že vedel o krádeži spáchanej iným zamestnancom, ktorou bola spôsobená minimálne značná škoda, teda aspoň 25-tisíc eur," vysvetlil Bizoň.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 844
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 203
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 677
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 398
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 736
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 568
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu