BRATISLAVA. Veľké spoločnosti a nadnárodné korporácie zväčša ľahšie prechádzajú zločinom na pracovisku ako malé firmy s niekoľkými zamestnancami.
Menšie firmy si zvyčajne nemôžu dovoliť investovať do interných postupov, ktoré znižujú riziko protiprávneho konania alebo aspoň jeho následkov. Neznamená to však, že by malé firmy museli automaticky tolerovať zločiny na pracovisku.
Výpoveď je výstrahou, celý problém však nerieši Jednou z hlavných možností riešenia trestnej činnosti na pracovisku je výpoveď. Ak ostane len pri nej, podľa odborníka je zbytočná: „Vyhodenie zamestnanca páchajúceho podvody je síce vyhlásením politiky nulovej tolerancie voči takémuto konaniu, no nie je konečným riešením celej situácie," hovorí Daniel Bican, forenzný expert spoločnosti Deloitte.
Čo pomôže Vytvorenie schránky
na nahlasovanie nezákonného konania, najlepšie anonymne, antikorupčné pravidlá pri
nákupe služieb a materiálu, pravidelné kontroly
informačných systémov, zavedenie etického kódexu, ktorý sa zaviažu zamestnanci dodržiavať, vytvoriť pozíciu risk manažéra.
Ak zamestnávateľ neurobí ďalšie opatrenia, ktoré zabránia opätovnému spáchaniu podvodu, podľa Bicana sa vyhodenie podvodníka zmení v očiach jeho kolegov na niečo iné. „Povie im to: Nedaj sa chytiť," mieni.
Strach z trestu je pritom podľa psychológov najmenej efektívnou metódou zmeny správania, pretože môže negatívne ovplyvniť vykonávanie bežných pracovných úloh zamestnanca.
Bican zdôrazňuje aj ďalšiu stránku vyhodenia zamestnanca. „Ak páchateľa vyhodíme unáhlene bez dostatočného zhromaždenia a preverenia dôkazov, firma sa ochudobňuje o možnosť získať späť spreneverené aktíva, prípadne právne postupovať proti páchateľovi."
Pomôže otvorenosť aj schránka Deloitte pozná z praxe niekoľko možností odhalenia protiprávneho konania na pracovisku. „Správne zavedený a fungujúci systém interných kontrol, externý audit či anonymný tip od zamestnanca," vyratúva možnosti Bican. Výber závisí najmä od finančných možností zamestnávateľa. Vo firmách s niekoľkými desiatkami zamestnancov dobre poslúži schránka na anonymné tipy.
„Pre podvodníkov sú okrem všímavých kolegov a efektívnych interných kontrol rizikové napríklad aj veci ako dovolenka alebo povinné rotovanie pracovných úloh. Odchod podvodníka na dovolenku a s tým súvisiace dočasné prebratie jeho povinností iným kolegom už mnohokrát priniesli veľké prekvapenia," hovorí o bežnej praxi forenzný expert.
Platí však, že firma bude inak zisťovať menšie prehrešky ako použitie služobného auta na súkromné účely či malú „pôžičku" z firemnej kasy, ako snahu manažérov o manipuláciu účtovných výkazov pre získanie vyšších bonusov. „Na niektoré podvody sa príde až vtedy, keď apetít páchateľa dosiahne gigantické rozmery," uzavrel Bican.