
Zamestnanec juhokórejskej spoločnosti na výrobu polovodičov Hynix protestuje pred sídlom firmy v Soule proti plánovanému odkúpeniu všetkých siedmich závodov firmy, ktoré vyrábajú pamäťové čipy, americkou firmou Micron Technology. Tá získa kúpou najväčšiu kapacitu na výrobu pamäťových čipov na svete a Hynix túto výrobu opustí. Ak Micron pohltí výrobu pamätí firmy Hynix, získa podľa analytikov väčšiu kontrolu nad cenami. Pomôcť by to mohlo aj juhokórejskej firme Samsung Electronics, ktorá je dnes na svetovom trhu pamätí najväčším hráčom, aj nemeckému Infineonu, ktorý je súčasnou svetovou štvorkou. FOTO – ČTK/AP
DETVA – V Podpolianskych strojárňach Detva príde o prácu vyše deväťsto ľudí. Z momentálne zamestnaných 1200 totiž podľa nového predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Igora Chrapáňa bude naďalej pracovať len 280. Zvyšok zostáva doma a čaká na výpovede.
Odborový predák Stanislav Ľupták má už na stole oznámenie o hromadnom prepúšťaní. „Nie sme spokojní. Ponechať len 280 zamestnancov nerieši problém. Našou reakciou bude demonštrácia na 1. mája,“ konštatoval Ľupták, ktorý po doterajších bezvýsledných protestných akciách dokonca uvažuje o hladovke.
Ľupták je sklamaný z nesplnených sľubov ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha, že nájde aspoň 15 miliónov na výplaty. „Možno mal najprv zhodnotiť, či sú jeho sľuby splniteľné,“ dodal s tým, že odborári vedia, ako dostať peniaze do fabriky. Kritická situácia s nevyplatenými mzdami sa od začiatku roka zatiaľ napriek prísľubom nezmenila. „Peniaze sme od januára nedostali a na stretnutí s manažmentom sme sa nedozvedeli nič nové. Ľudia nevedia, čo bude ďalej, ale už asi môže byť len horšie,“ netajil sklamanie jeden z robotníkov strojární.
Možné riešenie na získanie peňazí na vyplatenie časti miezd predstavuje predaj nedokončenej výroby Podpolianskych strojární v hodnote približne 20 miliónov korún. S tým by však musel súhlasiť exekútor firmy DMD Fin Trenčín, ktorá strojárne vlastní. Aj v takom prípade by zamestnanci strojární dostali iba januárové platy.
Celkový dlh na výplatách k dnešnému dňu predstavuje okolo 80 miliónov. Peniaze na uhradenie zvyšných 60 miliónov chce vedenie spoločnosti získať z garančného fondu po vyhlásení konkurzu.
Konkurz je podľa nového vedenia podmienkou vstupu dvoch finančných skupín do holdingu, ktoré pri rokovaniach prejavili záujem. Obnovenie stability a dôveryhodnosti strojární môže podľa vedenia spoločnosti priviesť naspäť aj kooperujúcich partnerov. Ak sa manažmentu podarí získať zdroje na financovanie výroby nakladačov a vysokozdvižných vozíkov, mohlo by to znamenať prácu pre približne dvesto zamestnancov.
Zatiaľ sa holdingu podarilo dohodnúť s dodávateľmi energií na splátkových kalendároch. Tí totiž Podpolianskym strojárňam v polovici marca zastavili dodávky elektriny a plynu, čo znamenalo zastavenie výroby. Časť zamestnancov je od prerušenia výroby na nútenej dovolenke.
DANIEL VRAŽDA