BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. Extrémistický Jobbik má smolu na ľudí. Najprv odstúpil hovorca strany pre fotky, na ktorých vystupuje v spoločnosti gayov, teraz o jednej z aktivistiek Maďarskej gardy vysvitlo, že účinkuje v desiatkach pornofilmov. Vrátane lesbických, ktoré sú s ideológiou strany rozhodne nezlučiteľné. Správy o tom, že niektorí politici a kandidáti Jobbiku boli pred rokom 1989 komunistickými funkcionármi, v tejto sérii škandálov celkom zapadli.
Prívržencov strany to zatiaľ neodradilo. Už podľa druhého prieskumu môže Jobbik v aprílových parlamentných voľbách predbehnúť dnes vládnucich socialistov a stať sa druhou najsilnejšou stranou v parlamente.
Aby ich Fidesz potreboval Lídri Jobbiku síce dnes svojich voličov presviedčajú, že strana dokáže získať až sedemdesiat percent hlasov, no sami dobre vedia, že to nie je reálne. Ide im najmä o to, aby bol víťaz volieb Fidesz v parlamente odkázaný na pomoc Jobbiku.
Pred voľbami preto dokonca zmiernili svoju rétoriku, publikovali obsiahly, ale pomerne umiernený či skôr veľmi nejasný program, a dokonca obmedzili aktivity Maďarskej gardy.
Čo je Jobbik Predchodcom strany bol od roku 1999 spolok radikálne pravicových študentov podporujúcich vládu Orbána a Fideszu, strana vznikla v roku 2002, boli nespokojní, že Fidesz po prehraných voľbách odovzdal moc a neurobil revolúciu, s Fideszom však spolupracoval v desiatkach miestnych samospráv, spája ich časť intelektuálneho zázemia
a médií, popularitu získal vystúpeniami proti Rómom a založením polovojenskej Maďarskej gardy.
Rýchlo však zistili, že majú podobný problém ako Fidesz. Vzbudili vo svojich prívržencoch množstvo nesplniteľných očakávaní a teraz nemôžu úplne ubrať plyn, aby o nich ešte pred voľbami neprišli. Fidesz navyše začal v Jobbiku vidieť konkurenta a začal naň útočiť podobne ako na vládnych socialistov. „Nariekať je najľahšie, to možno aj z postele,“ charakterizoval vedúci politik Fideszu László Kövér politiku Jobbiku, aby dal voličom najavo, že nie je alternatívou podľa neho realistickej politiky Fideszu.
Jobbik navyše začali kritizovať ešte radikálnejší extrémisti, často jeho bývalí členovia, ktorí sa obávajú, že strana už teraz stráca na tvrdosti. Alebo že ju to čaká po vstupe do parlamentu. „Ak by Jobbik zblúdil zo správnej cesty, znamenalo by to jeho likvidáciu. Pre niektoré osoby aj doslovne,“ varoval napríklad aj na Slovensku známy šéf iredentistického hnutia 64 žúp László Torockai. Hnutie pred voľbami s Jobbikom podpísalo dohodu o spolupráci. Ešte viac sklamaná je niekdajšia hviezda straníckych mítingov, bývalý policajný psychiater Imre Pósa.
Pre týždenník Magyar Narancs označil za príčinu zmäknutia Jobbiku to, že „je v ňom príliš veľa židov“.
Lídri Jobbiku tak posledné dni pred voľbami začali hovoriť oveľa otvorenejšie o svojich naozajstných cieľoch, a tak prezradili viac než doteraz.
Predseda strany Gábor Vona v podstate priznal snahu zlikvidovať demokratický systém, keď 15. marca vyhlásil, že po nástupe Jobbiku do parlamentu ostatné strany do niekoľkých mesiacov zaniknú.
Hranice treba zmeniť „Ak treba, môžu sa referendom zmeniť hranice... k tomu potrebujeme silnú armádu,“ vyhlásil zasa na jednom mítingu právnik Tamás Gaudi Nagy, piaty na celoštátnej kandidátke Jobbiku. Nebývale otvorene tak priznal, že cieľom strany je zmena súčasných trianonských hraníc Maďarska.
Ani na naliehanie novinárov však nevysvetlil, prečo treba k referendu silnú armádu, ani to, kto by mal v tomto referende hlasovať. Príslušníkom nemaďarských národností, ktorí by sa ocitli v novom zväčšenom Maďarsku, však sľúbil autonómiu.
Jobbik sa stále ostrejšie vymedzuje aj voči Fideszu a hádže ho do jedného vreca so socialistami a liberálmi. „Dvadsať rokov za 20 rokov“, požaduje jedno z hesiel strany väzenie pre všetkých, čo od roku 1989 vládli Maďarsku. Výnimkou teda nie je ani Orbánova vláda z rokov 1998 až 2002.