Vlastník pozemku pod novou pezinskou skládkou, Mán Jan mladší sa rozhodol ustúpiť protestom občanov a pod tlakom zosuvov pôdy privolil, že skládka môže stáť aj inde. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zvolil areál zhoreného bratislavského amfiteátra pri Horskom parku.
BRATISLAVA (ÚTKA). Pezinčania majú dôvod na radosť. Po vytrvalých protestoch a niekoľkých odpadkových košoch vysypaných na rohožku pána Mána Jana s ceduľkou „Prepána Jána" sa pán Mán (Jan (mladší (54))) rozhodol, že na svojom pozemku skládku nepostaví. Vykopanú jamu s nestabilnými svahmi radšej ponúkne adrenalínovým horolezcom. Bratislavský samosprávny kraj ponúkol náhradné riešenie v podobe areálu po zhorenom amfiteátri pri bratislavskom Horskom parku.
Pohnutý osud rumoviska
Pozemky pod amfiteátrom na Drotárskej ulici patria spoločnosti Apollo 13. Tá sa v roku 2008 rozhodla v rámci optimalizácie nákladov budovu schátraného mestského amfiteátra namiesto búrania podpáliť. Rumovisko v roku 2009 spracúvali ťažké mechanizmy, ako bagre, zbíjačky a strunové kosačky, mesto však vzhľadom na sťažnosti bezdomovcov ohľadom hluku a prašnosti tieto práce zastavilo.
Vlastník Apollo 13 Peter Gazdička mal v úmysle pozemky (po devastácii) zveľadiť na obytnú zónu a pomôcť mladým rodinám výstavbou troch viliek so štedrejšou záhradkou, no stavebný úrad výstavbu nepovolil. Pozemky sú v katastri zapísané ako priestor určený na občiansku vybavenosť.
Stavebný úrad je krátky
Hoci stavebný úrad nepovolil žiadnu výstavbu, zákon je naformulovaný tak, že postihuje čierne stavby len smerom do výšky, nie do hĺbky. V areáli amfiteátra sa preto v najbližších dňoch začne hĺbenie skládkovej jamy. Keďže skládka odpadu sa klasifikuje ako súčasť občianskej vybavenosti, stavebný úrad napokon bude musieť vydať povolenie.
Stanovisko majiteľa pozemkov sa nám nepodarilo získať. A to sme sa veľmi snažili.
Obyvatelia nestihli pripomienkovať
Obyvatelia v okolí Drotárskej ulice a Horského parku sa o plánovanom presune skládky dozvedeli až z médií. Hoci podľa zákona sú účastníkmi takéhoto stavebného konania, informácia o zmene využívania pozemku sa objavila na nástenke v suteréne mestského zastupiteľstva za dverami s nápisom „Pozor leopard!".
Podľa hovorcu Ministerstva životného prostredia a výstavby, ktorého sme požiadali o stanovisko, nebude blízkosť Horského parku skládke nijako prekážať.
Obyvatelia lokality na protest proti neplánovanej výhlbbe založili facebookovskú skupinu s názvom „Povedz nie skládke na Drotárskej!" ktorá má ku dnešnému dňu už 34 členov.
Zápach zo skládky odíde po Pražskej, tvrdí veteorológ
Podľa Zákona o skladovaní odpadu č. 42/1996 Z.z. novelizovaného Zákonom o Skalickom trdelníku 207/2010 Z.z. je potrebné dohliadnuť na to, aby v okolí skládky duli vetry smerom od obytnej zóny. Podľa mediálneho experta na veteorológiu doc. Severína Hraška, DrSc. z Ústavu trvalo udržateľnej meteorológie (ÚTUM) pri SAV má skládka pomerne dobrú polohu, pretože neďaleko nej sa nachádza rušná Pražská ulica. Tá je v doobedných hodinách jednou z hlavných dopravných tepien Bratislavy, kedy vodiči zo západného Slovenska vtekajú do mesta; v poobedných hodinách je strategickou žilou, kedy sa títo zase vracajú domov.
Podľa doc. Hraška je Pražská ulica kľúčovým zvodom prípadného zápachu zo skládky. „Autá, ktoré Pražskou ulicou prechádzajú väčšinou nad povolenú maximálnu rýchlosť, vytvárajú podtlak, ktorý mikroklímu Drotárska a okolie vysáva von z mesta. Aspoň teda v poobedných hodinách," povedal doc. Hraško.
Mesto sa zaviazalo, že na Pražskej ulici pre tento účel obmedzí minimálnu povolenú rýchlosť na 70 km/h a príliš pomalých vodičov bude polícia pokutovať prideľovaním vodičského preukazu skupiny T.
ÚTKA
O ďalšom cestovaní skládky vás budeme informovať.
Autor: ÚTKA, TRÚD – kod, trn, grg, prd