
Francúzi dúfajú, že po nedeli sa dva týždne Le Penovej slávy skončia. FOTO - REUTERS
Aké majú šance
Chirac - 75 až 82 percent
Le Pen - 18 až 25 percent
Zdroj prieskum agentúry IPSOS
Pre Jeana-Marieho Le Pena sa včera skončili dva týždne slávy. Predminulú nedeľu prekvapivo vyradil z druhého kola prezidentských volieb kandidáta ľavice Lionela Jospina.
Pred nedeľňajším druhým kolom ovládol médiá. Jeho radikálna vízia znela naplno a nesnažil sa ju ani najmenej korigovať a skrášliť: Francúzsko má vypovedať európske zmluvy, zaviesť frank a odmietnuť euro, zriadiť internačné tábory pre ilegálnych cudzincov.
Medzitým sa celý zvyšok francúzskej politiky a denne státisíce ľudí v uliciach snažili o to, aby to boli len tieto dva týždne a nič viac. Krátka epizóda, na ktorú sa rýchlo zabudne. Francúzi chceli dokázať, že ich krajina je iná ako Taliansko alebo Rakúsko, kde sa mierne vyžehlená forma extrémnej pravice trvalo udomácnila vo vláde.
Súčasného prezidenta Jacqua Chiraca sa teraz chystá voliť pravica a so zaťatými zubami aj ľavica. Tlač hovorí o „referende proti Le Penovi“. Francúzsko s napätím očakáva, či sa to prejaví aj vo volebných miestnostiach. Prieskumy tvrdia, že Chirac by mal vyhrať so 75 až 82 percentami hlasov pri rekordnej účasti.
Ulica Le Pena odmietla
Masové protilepenovské hnutie sa spontánne sformovalo minúty po vyhlásení volebných výsledkov a vyvrcholilo 1. mája, keď do ulíc vyšlo 1,3 milióna ľudí po celom Francúzsku. Mobilizácia vystriedala široký nezáujem pred prvým kolom, ktoré nesľubovalo prekvapenia, len potvrdenie modelu, podľa ktorého sa moc zakonzervovala v rukách dvoch veľkých strán. Le Penovo víťazstvo otriaslo touto nudnou istotou a zmobilizovalo celú politickú scénu.
Spočiatku sa objavovali aj protichiracovské heslá - postupne však nastala zhoda: poraziť Le Pena je možné len volením Chiraca. „Radšej ako fašistu, voľte podvodníka,“ tak znelo jedno zo sloganov ľavicových demonštrantov. K výzve voliť Chiraca sa pridali všetky ľavicové strany - a veľmi všeobecne aj porazený kandidát socialistov Jospin.
Le Pena všadeprítomný odpor voči jeho osobe ešte viac mobilizoval - upevňoval v ňom pocit štvanca: „Nikdy som neprijímal zákon ulice ako nadradený zákonu volebných urien.“
Moratórium kritiky pre Chiraca
Chirac si vďaka Le Penovi mohol užiť dva týždne nekritického výslnia a moratória ľavicovej kritiky v kampani, v ktorej sa nehovorilo o konkrétnych problémoch, len o fenoméne Le Pen. Ihneď, ako bude jasné, že vyhral, socialisti - povzbudení protestmi, bohatší o tisícky nových členov - zrejme odštartujú tvrdú kampaň pred júnovými parlamentnými voľbami. Ich výsledkom môže byť tá istá situácia ako doteraz - „spolužitie“ Chiraca ako prezidenta s niekým novým na čele ľavicovej vlády.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ