BRATISLAVA. Tak, ako majú firmy v súčasnosti väčšie možnosti výberu ľudí, tak stúpa aj hodnota referencií, ktoré si so sebou uchádzači o prácu nosia.
„S väčším výskytom voľných kandidátov na pracovnom trhu v poslednom období dôležitosť referencií vzrástla, najmä v prípade manažérskych pozícií," hovorí Katarína Dušinská, manažérska ľudských zdrojov spoločnosti Alcatel-Lucent Slovensko. Preto, ak doteraz boli referencie štandardom, v súčasnosti môžu čoraz viac byť tým, čo rozhodne.
Autorov nedirigujte Podľa Lucie Burianovej z pracovného portálu Profesia.sk je základom žiadať referencie od ľudí, pri ktorých ste si istí, že s vami boli spokojní.
Čo referencii nesmie chýbať?
Formálna stránka
Meno uchádzača, názov bývalého pracoviska, meno osoby, ktorá referenciu písala, jej kontakt a pozícia. Obsahová stránka
Opis vašej bývalej pozície a vtedajších kompetencií, opis vašej osobnostnej a profesionálnej stránky, odôvodnenie, prečo vás autor referencie odporúča na novú pozíciu
Zdroj: agentúra AuJob
Autormi referencií sú zväčšia bývalí zamestnávatelia, kolegovia, pedagógovia, obchodní partneri či školitelia. Odborníci neodporúčajú dirigovať ich v tom, čo do referencie napíšu, no o úprave a forme referencie to už úplne neplatí.
„Vo všeobecnosti by to nemalo byť nevhodné, ak sa uchádzač vyjadrí vopred z dôvodu, že budúci zamestnávateľ by potreboval odpovede na určité otázky," myslí si Peter Ulbrík z personálnej agentúry AuJob. „Skôr sa odporúča poskytnúť referencie od niekoľkých ľudí súčasne, aby si zamestnávateľ mohol overiť dané informácie u viacerých ľudí," vraví Burianová.
Taký postup je podľa nej vhodný, ak si aj potenciálny zamestnávateľ vyžiadal minimálne dve rôzne referencie. „Môže sa totiž stať, že vplyvom sympatií či antipatií a subjektívneho hodnotenia môže byť uškodené uchádzačovi."
Bez kontaktu je referencia zbytočná Podľa Ulbríka si referenciami naozaj môžete na pracovnom pohovore vybudovať väčšiu dôveru. V zozname referencií v životopise či priamo v referencii by nemal chýbať kontakt osoby, ktorá ju napísala, jej meno a pozícia a názov firmy.
Priamo v písomnej referencii by nemal chýbať opis zamestnanca a jeho pracovnej náplne v kontexte s jeho kompetenciami.
Najdôležitejšou časťou je podľa Ulbríka vyjadrenie k osobnostnej a profesionálnej stránke uchádzača, a zhrnutie, v ktorom sú dôvody, prečo uchádzača autor referencie na danú pozíciu odporúča.
Telefonicky alebo písomne Referencie vám môžu poskytnúť telefonicky alebo písomne. Kým písomná referencia pôsobí dôveryhodnejšie, telefonát je spontánnejší.
Pri telefonických referenciách stačí do životopisu uviesť kontakt, meno a pozíciu človeka, ktorý ju poskytne.
„V telefonáte je možné dopytovať sa informácie na problémové miesta súvisiace s konkrétnou potenciálnou pozíciou a vybraným uchádzačom," vysvetľuje Burianová.
„V písomnej forme sú referencie prehľadnejšie a zamestnávateľ si ich môže niekoľkokrát prečítať," vyratúva pozitíva Ulbrík. Agentúra AuJob odporúča kombináciu písomnej a telefonickej referencie, zamestnávateľ si tak môže referenciu overiť a hneď aj prediskutovať prípadné otázky.
Referencie teda priložte k životopisu a priamo do neho si napíšte informácie o ich autoroch.
Neklamte. Firmy na to prídu
Oslovené firmy zhodne vravia, že referencie uchádzačov si preverujú. Aj z vlastných zdrojov. BRATISLAVA. V praxi nerozhoduje, či referenciu k životopisu uvediete dobrovoľne, alebo nie. „V prípade potreby si ich personálne oddelenie vyžiada," hovorí Katarína Dušinská, manažérska ľudských zdrojov v spoločnosti Alcatel-Lucent Slovakia.
„Referencie overujeme z viacerých zdrojov, nielen z tých, ktoré nám kandidát dodá alebo uvedie v životopise," pokračuje Dušinská. Podľa personálnej manažérky GTS Slovakia Vieroslavy Grznárovej sa tým firma snaží predchádzať klamstvám a zavádzajúcim informáciám.
Tie často nestoja len za vylúčením z výberového konania, ale v niektorých prípadoch si nálepku klamára môže uchádzač odniesť aj do ďalšieho výberového konania. „Samotná referencia je subjektívnou výpoveďou, a tak k nej aj pristupujeme," hovorí Andrea Podstrelcová, vedúca výberov VÚB banky.
Podľa nej neexistuje jednotná požadovaná forma referencií. Tie zvyčajne kandidát o prácu poskytne sám vrátane kontaktu, kde ich je možné overiť. „Formálna stránka je pre mňa druhoradá, podstatné je dozvedieť sa z referencie meno, kontakt autora a jeho vzťah k uchádzačovi," hovorí o výberoch zamestnancov riaditeľa PR agentúry Arthur media Eva Güttlerová. Aj v Alcateli hovoria, že im stačí meno, kontakt a pozícia človeka, ktorý má referenciu poskytnúť. Adam Valček