Hodonín 22.mája (TASR) - Ako stále menej lukratívna sa javí Slovákom možnosť dochádzať za prácou na Hodonínsko, len kúsok za českou hranicou. Zatiaľ čo vlani hodonínsky úrad práce (ÚP) registroval takmer 2 500 zamestnancov zo SR, teraz vie len o polovici. Informoval o tom český denník Mladá fronta Dnes (MfD).
"Okres Hodonín neustále klesá v priemernej mzde. Preto robotník, ktorý jazdí pracovať napríklad na mesiac, pôjde tam, kde sú dvakrát vyššie platy. Potiahne trebárs ďalej, na Mladoboleslavsko, kde má dvakrát viac peňazí," domnieva sa riaditeľ hodonínskeho ÚP Vladimír Šťáva.
"Niečo na tom bude," pripúšťa jedna zo slovenských zdravotných sestier v hodonínskej nemocnici. "Ale práve ja sa nesťažujem. Jazdím sem už viac ako 10 rokov. Odjakživa sa sem od nás jazdilo pracovať a niektorí zase naopak dochádzajú z Hodonína na Slovensko. Kto je zvyknutý, zostane," myslí si.
Podľa štatistík je kedysi atraktívny okres Hodonín v mzdách 15. najslabším okresom v ČR a neustále v rebríčku klesá. "Ešte v roku 1992 patril k okresom s najvyššou priemernou mzdou v republike. Teraz je opačnom konci," konštatoval V. Šťáva. "Zmizli totiž pracovné miesta s vysoko nadpriemernými platmi: baníci a vojaci. Ak zo 70 000 práceschopných obyvateľov zmizne 10 000 najlepšie platených, priemer klesne."
Ako ďalej uvádza MfD, zo Slovákov zostali hlavne tí, ktorí do Hodonína dochádzajú len pár kilometrov, najčastejšie na bicykli. Ich úbytok je vidieť na nezamestnanosti v okrese. Po dlhom čase nezamestnaných ľudí ubudlo. Rozdiel je vidieť i v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. "V apríli 2000 bola nezamestnanosť 13,2 %. V apríli 2001 klesla na 12,9 %, čo je viac ako 200 ľudí. Nie je to ale len úbytkom Slovákov, ale i aktívnou politikou zamestnanosti," povedal V. Šťáva.
Najväčšie podniky v meste však žiadnu zmenu nepriznávajú. Podľa nich je všetko po starom. "Možno je tu Slovákov trocha menej ako predtým, ale to nie je dané ničím iným ako tým, či sú dobrí alebo zlí," tvrdí Petr Kopřiva, riaditeľ spoločnosti na spracovanie morských rýb Jan Varmuža.
V hodonínskej nemocnici pracuje spolu 500 zamestnancov, z toho je 28 Slovákov. Ani tu sa ich úbytok v okrese nijako neprejavil. "Kto vie, kde ich je vlastne menej," poznamenala Zita Nováková, zástupkyňa riaditeľa nemocnice.
Odkiaľ Slovákov najviac ubudlo, nevie ani riaditeľ ÚP V. Štáva. "Je tu zhruba 18 000 podnikateľských subjektov. Bohužiaľ, nemáme čas vystopovať, kde ich ubudlo a prečo. Je predajňa s 5 zamestnancami, z toho sú 3 Slováci a teraz tam už napríklad nie je žiadny. Tak sa to nazbiera. Teraz čakáme, že v sezóne pár stovák Slovákov zase pribudne. Budú to oberači višní, broskýň, marhúľ," odhaduje V. Šťáva.
Poľnohospodársky podnik v Mikulčiciach na Hodonínsku prijme onedlho asi 200 slovenských brigádnikov. "Slováci sú pracovitejší ako tunajší ľudia. Z 90 ľudí, ktorých k nám poslal ÚP, 50 povedali, že takú prácu robiť nebudú," uviedla personálna pracovníčka Poľnohospodárskeho podniku v Mikulčiciach, ktorá však neuviedla svoje meno, pretože nie je oprávnená podávať informácie, píše v závere MfD.
* pop gl