Ženeva 6. mája (TASR) - Približne 246 miliónov detí vo veku päť až sedemnásť rokov, šestina detí na celom svete, pracuje a okolo 75 percent z nich vykonáva nebezpečné práce. Informovala o tom dnes v Ženeve Medzinárodná organizácia práce (MOP).
V dosiaľ najpodrobnejšej správe o tomto probléme agentúra OSN uviedla, že najväčší počet detí pracuje v ázijsko-tichomorskom regióne, kde má prácu 127 miliónov detí vo veku 5-14 rokov.
MOP obzvlášť znepokojuje skutočnosť, že až približne 180 miliónov detí je zamestnaných v "najhorších formách" detskej práce, v ktorých môžu byť vystavené ohrozeniu zdravia alebo zraneniam. Väčšinou ide o zamestnania v poľnohospodárstve alebo baníctve.
V "úplne najhorších formách" detskej práce - otrokárstve, pašovaní, poddanstve kvôli splácaniu dlhov a ďalších druhoch nútenej práce, vynútených odvodoch do ozbrojených konfliktov, prostitúcii, pornografii a ďalších ilegálnych aktivitách - je podľa MOP "chytených" 8,4 milióna detí. Deje sa tak napriek významnému pokroku v snahách odstrániť prácu detí.
Podľa MOP sa počet pracujúcich detí do 15 rokov v rozvojových krajinách znížil zo zvyčajne uvádzaných 250 na 206 miliónov. Avšak organizácia upozornila, že zníženie môže byť len dôsledkom zlepšených metód zhromažďovania údajov od poslednej štúdie MOP z roku 1995.
I keď Ázia má najvyšší celkový počet detských pracovníkov, jej rozsah je väčší v Afrike, kde podľa odhadov pracuje 41 percent detí. V poľnohospodárstve je zamestnaných 30 percent afrických detí vo veku 10-14 rokov napriek tomu, že väčšina krajín Afriky ratifikovala medzinárodné dohody proti detskej práci.
V Brazílii pracuje sedem miliónov detí, pričom 20 percent všetkých dievčat vo veku 10-14 rokov je zamestnaných ako domáci personál v Brazílii, Kolumbii a Ekvádore.
Takéto praktiky sa však neobmedzujú len na rozvojový svet. V bohatých krajinách pracuje asi 2,5 milióna detí a ďalších 2,4 milióna nedospelých pracujúcich možno nájsť v postkomunistických hospodárstvach východnej Európy.
Dohovor o minimálnom veku MOP z roku 1973, ktorý stanovuje 15 rokov ako dolnú hranicu zamestnávania, ratifikovalo 116 štátov sveta a 117 krajín sa pripojilo ku dohovoru o najhorších formách detskej práce z roku 1999.