Prečo by mali vychovávatelia v detských domovoch prejsť týmto programom?
„Vychovávatelia sú roky v intenzívnom kontakte s deťmi. Rozpočtové aj organizačné podmienky v domovoch, ale najmä citové nároky na ich prácu sú extrémne a keď dlho neprichádzajú priaznivé faktory, ktoré by motiváciu obnovili, ľudia sa stávajú vyhorenými. Veci, ktoré robili so samozrejmosťou, šikovne, rýchlo, energicky, sa im zrazu začínajú zdať namáhavými a príliš vyčerpávajúcimi. Preto v sebaobrane obmedzia svoju pozornosť na nevyhnutné veci – chcú už vlastne iba ustrážiť svojich zverencov. Tak sú deti zaťažené dôsledkami vyhorenosti, ale ich potreby sú iné.“
Ako teda pomáha PRIDE?
„Je to výcvik, ktorý pomocou zážitkov dáva ľuďom podnety aj príležitosť zmeniť postoje a vnútorné nastavenie aj spôsoby zaobchádzania s deťmi. Fakty, ktoré ste dávno poznali, dáva do úplne nových, hlbších a niekedy až prekvapivých súvislostí. Pomáha pochopiť, že aj dieťa je človek, ktorý má svoje problémy. Dlho sme si totiž nechceli pripustiť, že deti z detských domovov majú vážne problémy v prežívaní aj v správaní.“
Je tento program aj terapeutický?
„Nemá za úlohu terapiu účastníkov, ale tým ako je postavený na vnímanie potrieb dieťaťa a ľudské potreby vôbec, pôsobí na ľudí priaznivo a vlastne ich ošetruje. Reaguje na ich problémy a vyjadrenia. Okrem toho majú tréneri možnosť individuálne konzultovať s každým účastníkom programu tam, kde si to želá - napríklad aj doma. A tu je priestor na pomoc človeku, ktorý môže mať problémy, ktoré ovplyvňujú jeho prácu s deťmi.“
Je absolvovanie tohto programu pre vychovávateľov povinné?
„Zatiaľ to legislatíva neurčuje. Ale dúfam, že onedlho bude absolvovanie programu podmienkou pre vstup do vychovávateľskej profesie, najmä v zariadenich pre deti s nariadenou ústavnou výchovou. Postupne by ho mali absolvovať všetci zamestnanci, ktorí v týchto zariadeniach už pracujú.“
Bude tento program povinný aj pre náhradných rodičov?
„Áno - mali by ho absolvovať všetci, ktorí o náhradné rodičovstvo prejavia záujem. Veď program bol určený pôvodne im a pretože je kvalitný, môže im veľmi pomôcť - umožní im vyvarovať sa zbytočných ťažkostí, trápení aj chýb. Čím viac bude dobre pripravených náhradných rodičov, tým viac detí, ktoré nemôžu žiť vo vlastnej rodine, bude môcť odísť z detských domovov do rodín, ktoré im umožnia prežiť detstvo v prirodzenom prostredí.“
Hovorí sa, že sa u nás málo pracuje s rodinou v kríze. Je PRIDE určený aj pre sociálnych pracovníkov?
„Bolo by veľmi potrebné, aby všetci sociálni pracovníci, ktorí pracujú v tejto oblasti, postupne absolvovali program PRIDE. Viacerí s výcvikom už začali. Mnohých z nich totiž problémové rodiny vnímajú ako ohrozenie, lebo väčšinou od nich nezískajú pomoc, ale iba kritické výhrady. Sociálni pracovníci v našich detských domovoch sú dokonca často postavení do roly vymáhačov peňazí. A pritom by práve pracovníci s detských domovov mali nadviazať kontakt s rodičmi, lebo oni sú s deťmi takemt každý deň,poznajú ich problémy. Mali by im pomáhať budovať kontakt s rodinou. Vychovávateľ vidí, keď dieťa smúti za rodičmi a môže povedať: poď, napíšeme mame!“
MONA GÁLIKOVÁ