Pre detské domovy to znamená zmeny v priestorovom usporiadaní (namiesto izieb pre veľa detí a centrálnej kuchyne by to mali byť rodinné bunky), v personálnom obsadení (obslužný personál, napríklad kuchárky a upratovačky, bude nahradený kvalifikovanými vychovávateľmi, ktorých funkcia sa rozšíri), v ekonomickom fungovaní (samostatné skupiny detí a vychovávateľov budú mať autonómne rozpočty, aby sa deti naučili hospodáriť) a najdôležitejšia zmena má byť v spôsobe výchovy – v prístupe ľudí k deťom podľa programu PRIDE.
Práca vychovávateľov v detských domovoch sa delí na priamu a nepriamu výchovnú činnosť. Vychovávateľ trávi s deťmi najmä hodiny počas priamej výchovnej činnosti. A to je pre ne málo.
„Deťom nestačí, keď je s nimi vychovávateľ iba 27-29 hodín týždenne,“ hovorí Michal Bránik z Pedagogickej fakulty UK. „Potrebujú spoločný čas na rozhovory, prácu aj hru. Tam sa vytvárajú dobré vzťahy a zázemie bez zbytočného súperenia o priazeň dospelého človeka.“
Dnes sa presadzuje, aby vychovávateľ trávil vo svojej skupine celý pracovný čas. S takouto praxou sa môžeme už stretnúť vo viacerých detských domovoch. Zvýšiť sa má aj počet vychovávateľov – namiesto dvoch by sa o skupinu 8 – 12 detí mali starať štyria. K nim pribudne zamestnanec, ktorý bude s deťmi robiť pomocné odľahčujúce práce – napríklad variť a prať. Takýto model pomôže zmenšiť psychickú opotrebovanosť vychovávateľov.
Ďalšie zmeny sú v kvalifikačných požiadavkách. Nové predpisy hovoria: všetci vychovávatelia musia mať špeciálno-pedagogické vzdelanie. „Vzhľadom na ťažké životné príbehy týchto detí je to nutné,“ hovorí Kamila Brániková. „Títo pracovníci sú schopní samostatnejšie a lepšie riešiť také výchovné problémy, kde sa ostatným vychovávateľom nedarí. “
Špeciálno-pedagogické rozširujúce štúdium sa od vychovávateľov v detských domovoch vyžaduje už od roku 1996, dosiaľ sa však hlásilo tak málo ľudí, že bolo problémom otvoriť ročník. Dnes sa situácia zmenila (aj zásluhou nových pracovnoprávnych predpisov) a na rozširujúce štúdium sa prihlásilo už 68 ľudí. Pedagogická fakulta ponúka všetkým vychovávateľom možnosť doplniť si pedagogické aj špeciálno-pedagogické vzdelanie. (gal)