Prosím o podrobnejšiu informáciu, ako to treba chápať, ako sa to premieta do praxe. Kde, kedy a ako to môže držiteľ tohto osvedčenia využiť. Zaujíma ma to všeobecne a aj konkrétne, lebo vyučujem angličtinu aj v štátnom, aj v súkromnom sektore, ale mám vysokoškolské nefilologické vzdelanie.
Ľubica Marcinová, Bratislava
EVA BALASZYOVÁ, oddelenie skúšok British Council: „Cambridgeské certifikáty sú medzinárodne uznávané ako doklad o jazykovej úrovni a majú celoživotnú platnosť. Zapadajú do rámca ALTE – Asociácie jazykových testovateľov v Európe (Association of Language Testers in Europe). FCE je najznámejší a najrozšírenejší certifikát na Slovensku.
Uznávajú ho niektoré vysoké školy, napríklad Právnická fakulta v Banskej Bystrici. Certifikáty sa uplatňujú pri vyššom vzdelávaní a profesionálnom uplatnení. Umožňujú pracovať v zahraničných firmách, obchodných spoločnostiach, bankovníctve, audítorských spoločnostiach, v oblasti marketingu a v turizme.
Vyššie jazykové úrovne CAE a CPE spĺňajú jazykové požiadavky vzdelávacích inštitúcií pre študijné pobyty v zahraničí.
Všetky uvedené úrovne skúšky odporúča uznať Stredisko pre ekvivalenciu dokladov o vzdelaní pri ministerstve školstva SR v procese nostrifikácie vzdelania.“