BRATISLAVA - Darovanie bezcenných akcií, ktoré ich majitelia nevedia predať, ale musia za ne odvádzať poplatky Stredisku cenných papierov, sa odkladá. Fond národného majetku, ktorý mal podľa návrhu akcie prijímať, ich nechce.
Napriek tomu, že prezidentovi fondu Jozefovi Kojdovi sa nápad riaditeľky strediska Emílie Palkovej najprv pozdával, minulý týždeň túto možnosť zmietol zo stola. Podľa výkonného výboru fondu je „nadobudnutie, evidencia a následný predaj spojený so značnými finančnými nákladmi“ a prevzatie akcií „by malo závažný vplyv na vlastné imanie fondu“.
Palková včera povedala, že bude hľadať ďalšie možnosti. V dôsledku prelicencovania strediska na centrálneho depozitára však je už teraz jasné, že poplatky za vedenie účtu sa budú platiť naposledy za tento rok, teda začiatkom budúceho roka.
Prvá reakcia fondu bola: „v zásade sa tomu nebránime“. Výbor však podľa Palkovej usúdil, že fond nemá zákonnú ani morálnu povinnosť akcie prevziať. Navrhol, aby sa vytvorila možnosť darovať cenné papiere Slovenskej konsolidačnej.
Podľa hovorkyne fondu Tatjany Lesajovej mal výbor viacero závažných dôvodov, aby návrh strediska zamietol. „Následná správa akcií by si vyžadovala finančné aj personálne náklady, ktoré si fond nemôže dovoliť. Okrem toho zákon neumožňuje fondu takýmto spôsobom nadobúdať majetok,“ povedala Lesajová. Ďalšou príčinou je podľa nej to, že Generálna prokuratúra sa zaujíma o oprávnenosť účtovania poplatkov za účty, na ktorých sú vedené len akcie označované ako bezcenné. Fond považuje za logické, aby tieto cenné papiere prevzala Slovenská konsolidačná. „Tá je určená na preberanie znehodnotených vecí,“ dodala hovorkyňa.
Tým, čo chcú ušetriť už teraz, odporúčajú odborníci z kapitálového trhu previesť nechcené akcie na jedného člena rodiny a spoločne platiť jeden poplatok. Účet v stredisku sa však dá zrušiť až vtedy, keď už na ňom nezostanú žiadne cenné papiere.