Belehrad 8. mája (TASR) - Ťažké otázky čakali na súťažiacich populárneho kvízu "Kto chce byť milionár", ktorý mal tento týždeň premiéru v Srbsku, organizátori show sa však diskrétne vyhli tomu, aby sa pýtali na nedávnu minulosť krajiny.
"Toto je zábavný program. Nepripomíname minulé problémy, snažíme sa tomu vyhnúť," vyhlásil Rod Taylor, výkonný producent spoločnosti Celador International, ktorá práva na súťaž predáva. "Budú otázky, ktoré sú závažné pre súčasnú históriu, ale toto je súťažná show. Je to zábava. V žiadnej krajine nemienime ľudom pripomínať neslávnu minulosť," dodal.
Len pred troma rokmi lietadlá NATO bombardovali Srbsko kvôli postupu voči kosovským Albáncom. Jedným z najspornejších cieľov počas tri mesiace trvajúceho konfliktu - ktorým vyvrcholilo desaťročie krviprelievania po rozpade bývalej Juhoslávie - bola budova štátnej televízie RTS.
Podľa Taylora trvalo dlho, kým sa kvíz dostal do Srbska, skutočnosť, že sa tak nakoniec stalo svedčí o "zlepšení ekonomiky" po páde exprezidenta Slobodana Miloševiča z októbra 2000. "Teraz je v uliciach viac bzukotu," zhodnotil hospodársku situáciu v krajine.
"Milionára" v Srbsku vysiela súkromná televízia BK, ktorú vlastní jeden člen impéria bratov Karičových, Bogoljub, (dolárový) multimilionár, ktorý k majetku neprišiel v kvíze, ale vďaka úzkym kontaktom s Miloševičovým režimom. Bogoljub Karič uvedenie súťaže označil za začiatok úplne novej zábavy v priekopníckej programovej štruktúre, ktorú chce BK zavádzať, ako sa bude Juhoslávia prispôsobovať mieru, demokracii a rastúcej prosperite.
"BK do tejto oblasti prináša zo sveta najmodernejšie veci. Boli sme prvým súkromným televíznym kanálom v Srbsku a dnes nás kopíruje viac ako 50 televíznych staníc v bývalej Juhoslávii a na Balkáne," povedal Bogoljub pre Reuters Television.
Podľa Kariča televízny kvíz bude príspevkom k "vzdelaniu pre občanov" Srbska. "Záujem je obrovský. Nemôžem poskytnúť presné čísla, ale každý deň máme tisícky telefonátov. Milionár je len začiatkom všetkého, čo plánujeme," povedal.
Najvyššia suma, ktorú môže súťažiaci v srbskom Milionárovi získať, sú tri milióny dinárov (asi 50.000 eúr) - čo nie je veľa na západné pomery, ale v Belehrade sa za to dá kúpiť pekný byt. Preto nie je prekvapením, že obyvatelia vojnou, korupciou a sankciami zbedačeného Srbska sa do súťaže hlásia húfne. Sekunda telefonátu na audiotexové číslo, na ktorom musí záujemca o účasť zodpovedať na kvalifikačnú otázku, stojí 0,36 dinára, pričom telefonát trvá maximálne dve minúty.
V debutovom vysielaní museli súťažiaci v pondelok napríklad odpovedať na otázky, aké je pravé meno Bona - speváka írskej skupiny U2, v ktorom roku Veľká Británia oficiálne prijala tento názov, alebo aký je lekársky výraz pre plešatosť.
Najúspešnejší kandidát súťaž opustil po dosiahnutí sumy 375.000 dinárov, keď nebol schopný odpovedať na ďalšiu otázku a určiť hlavnú prísadu niečoho, zvaného "rozhlasový koláč". Neskôr sa ukázalo, že je to káva, otázka však bola príliš tvrdým orieškom aj pre publikum, ktoré súťažiaci požiadal o pomoc.