Skutočne sa zdá, že trh práce má najhoršie obdobie za sebou, vraví Hana Navarová, konzultantka personálnej agentúry Neumann & Partners.
Podľa čoho viete, že trh práce ožíva?
„Pribudlo inzerátov, tak tlačených, ako aj na internete. Tiež dopyt našich klientov po nových zamestnancoch sa zvýšil, aj keď stále ešte nedosahuje úroveň spred roka 2008. Naši kolegovia v zahraničí, najmä v Nemecku a Rakúsku, zažívajú obrovský nárast dopytu, doslova boom."
V akých odvetviach je záujem o nových zamestnancov najväčší?
„Sú to predovšetkým technické odvetvia, energetika, strojárstvo. Začína sa tiež prebúdzať automobilový priemysel."
Budú sa tento rok zvyšovať platy, prípadne o koľko percent a kde?
„O tom, že spoločnosti by tento rok zvyšovali platy, silne pochybujem. Napríklad platy manažérov stagnujú už niekoľko rokov. V situácii, keď ľudia v snahe nájsť zamestnanie pristúpili aj na nižší plat, nie je pravdepodobné, že by tento rok mzdy rástli. Ďalším dôvodom je skutočnosť, že je stále dosť voľných ľudí, a to prakticky vo všetkých odboroch. Existuje však jedna výnimka. Len čo príde kľúčový zamestnanec s informáciou, že chce zmeniť miesto, dosť často dostane pridané."
Hoci je uchádzačov o prácu veľa, stále na trhu chýbajú odborníci. Čo sa s tým dá robiť?
„To je veľmi zložitá otázka, vyžaduje si komplexné riešenie. Súvisí so školským systémom, s rušením učebných odborov, rôznymi súkromnými školami, o ktorých úrovni možno pochybovať, náplňou učebných osnov, veľkou „úmrtnosťou" študentov v prvých ročníkoch technických vysokých škôl, s odchodom mladých odborníkov za prácou do zahraničia a podobne."
Dá sa predpokladať, že sa podniky budú vracať k väčšej ponuke a pestrosti nefinančných benefitov?
„Niekedy mám pocit, že sa význam benefitov trochu preceňuje. Pravdepodobne viac zavážia pri zamestnancoch štátnych podnikov ako v súkromných firmách. Osobne si myslím, že v súčasnosti je podstatnejšie skôr mať prácu, ako stravné lístky či služobné auto."
Je ešte nejaká oblasť hospodárstva, kde sa dá očakávať prepúšťanie?
„Momentálne zažíva takzvanú reštrukturalizáciu priemysel rýchloobratového tovaru, čo sú napríklad potraviny, kozmetika, čistiace prostriedky, nápoje, cigarety. Pretože pre veľké medzinárodné koncerny je český trh malý, vytvárajú sa regióny, napríklad Česko, Slovensko, Maďarsko, ktoré sa počtom obyvateľov blíži napríklad k Poľsku. S tým súvisí aj znižovanie počtu zamestnancov: z troch manažérov zostáva jeden regionálny. A ešte stále asi budú prípady podnikov, ktoré skončia v konkurze."
Môžu problémy Grécka a ďalších krajín negatívne ovplyvniť vývoj na trhu práce?
„Nie som expertkou na európske financie, ale problémy týchto krajín sa logicky musia prejaviť, okrem iného aj nižšími dotáciami."
Čo môžu očakávať absolventi stredných a vysokých škôl na trhu práce?
„Nemôžu čakať zázraky. Firmy dávajú prednosť tým, ktorí majú prax. Preto vždy radím mladým ľuďom, aby si už počas štúdií našli nejakú prácu, stáž alebo aspoň brigádu a nespoliehali sa na to, že prežijú posledné školské prázdniny a trh ich privíta s otvorenou náručou. Naopak, hľadanie práce pre nich bude dlhodobou a ťažkou cestou, pri ktorej prídu o ilúzie."
Autor: Kateřina Hovorková, MF Dnes