
V americkom štáte Indiana sa po dlhodobých silných dažďoch vyliala z brehov rieka, ktorá zastavila premávku. Uviazol v nej aj školský autobus. Štrnásť študentov a vodiča museli vyslobosiť hasiči na člnoch. Žiaci sa však vyučovaniu nevyhli. Z člna nastúpili do ďalšieho autobusu, ktorý ich už do školy bezpečne dopravil.
FOTO - ČTK/AP

Živelné pohromy na zemeguli:
4. 5. 2002 – 10. 5. 2002
Katastrofálne záplavy
V amerických štátoch Virgínia a Západná Virgínia zomrelo pri rozsiahlych záplavách, ktoré postihli oblasť Apalačského pohoria, najmenej šesť ľudí a ďalších desať je nezvestných. Záplavy ľudí prekvapili, pretože ináč bývajú rieky v tejto oblasti pokojné. Niektoré domy vo východokentuckých mestách Freeburn a Majestic boli zaplavené až po hrebene striech.
* V Keni je po dvojtýždňových záplavách nezvestných už takmer 50 ľudí. Záplavy spustili výdatné sezónne dažde. Podľa informácie kenskej pobočky Červeného kríža najpostihnutejšie sú nízko položené oblasti pri Viktóriinom jazere na západe krajiny.
* V juhovýchodnej oblasti Nepálu, v Bare, zničili prudké dažde a veľké krúpy takmer štvrtinu úrody. Silné krupobitie trvalo celé tri dni. Búrky sprevádzané prudkým vetrom strhli strechy z viac ako 500 domov v 12 obciach.
Nebezpečná severokórejská priehrada
Praskliny v 16-ročnej priehrade Imnam, ležiacej severne od hranice medzi Severnou a Južnou Kóreou, vyvolávajú obavy, že po pretrhnutí stavby by sa do Južnej Kórey vyliali milióny ton vody. Priehrada Imnam je vybudovaná v juhovýchodnom výbežku Severnej Kórey, na prítoku rieky Han, ktorá preteká cez Južnú Kóreu a aj jej hlavné mesto Soul. Na satelitných záberoch, ktoré poskytla juhokórejská vláda, vidieť, že na konštrukcii sa vytvorili praskliny široké 20 metrov a hlboké 15 metrov. Juhokórejskí predstavitelia oznámili, že v rámci príprav na možné vyliatie priehrady vysušia dve nádrže, ktoré ležia po prúde od Imnamu. Severokórejskí predstavitelia praskliny na priehrade nepotvrdili.
Tornáda v Texase
Malým texaským mestom Happy sa prehnalo tornádo, ktoré usmrtilo najmenej štyroch ľudí. Asi štyria ľudia boli zranení. Tornádo bolo jedným zo šiestich, ktoré v ten deň zaregistrovali v celom Texase.
Tropické búrky
Cyklón Kesiny, ktorý sa vytvoril nad Indickým oceánom, sa koncom týždňa priblížil k severnému výbežku Madagaskaru. Podľa predpovedí by mal teraz zoslabnúť a svoj vyčíňanie skončiť v oblasti Antsiranana na tomto ostrove.
* Z Arabského mora sa na územie kráľovstva Omán hnal cyklón 01A, takže meteorológovia predpovedali pre túto púštnu krajinu silné víchrice a prudké výdatné zrážky. Tropické cyklóny sa nad touto oblasťou tvoria vždy len v tomto ročnom období a trvajú len krátky čas.
Ničivé blesky
V severovýchodnom Iráne zomreli po zásahu bleskom najmenej traja ľudia. Prudké dažde počas búrky zničili aj stovky domov, fariem a mnohé cesty.
* V ropnej rafinérii v meste Trzebinia na juhu Poľska spôsobil požiar z blesku škody vo výške najmenej 2 milióny amerických dolárov. Požiar vypukol po tom, ako blesk zasiahol palivovú nádrž obsahujúcu 800 ton ropy.
Lesné požiare
V Národnom parku U Minh Thuong na juhovýchode Vietnamu vzbĺkli nové požiare. V priebehu jediného dňa sa rozšírili na desaťtisíce hektárov pôdy. Národný park je domovom čajovníkových stromov. Podľa správ vietnamskej tlačovej agentúry požiare má na svedomí dlhotrvajúce sucho, vysoké teploty a silné nárazové vetry. To všetko hatí aj úsilie hasičov o zlikvidovanie požiarov.
* Vyše 2400 obyvateľov amerického štátu Colorada muselo opustiť svoje domovy, pretože ich ohrozoval lesný požiar. Oheň sa priblížil až k ich obydliam nachádzajúcim sa západne od hlavného mesta Denver. Oheň, šíriaci sa po suchom teréne v oblasti na východ od Santa Fe v Novom Mexiku, vyhnal zas z domovov stovky obyvateľov žijúcich v okolí kaňonov Dalton a Pecos.
Zemetrasenia
Zemetrasenie o sile 5,4 stupňa vydesilo obyvateľov Petropavlovska-Kamčatska na ruskom polostrove Kamčatka. Nezaznamenali sa však nijaké zranenia ani väčšie škody.
* Pohyby Zeme pocítili aj obyvatelia juhozápadného a severovýchodného Japonska, Taiwanu, stredných Filipín, južného Iránu, severozápadného Turecka, južného Bulharska, oblasti Sanfranciského zálivu a severozápadného pobrežia Kalifornie.
Piesočná búrka
Severočínske mesto Dunhuang postihol rozsiahly výpadok prúdu. Spôsobila ho najprudšia piesočná búrka tohto roka, ktorá zasypala celé mesto. Tlačová agentúra Xinhua oznámila, že viditeľnosť v oblasti mesta bola nulová a stromy, stĺpy elektrického vedenia či billboardy vyvracala silná víchrica spojená s búrkou. Piesočné búrky postihujú Čínu v posledných rokoch čoraz častejšie. Príčinou je rozširovanie púšte. V marci zahaľovali masívne oblaky červenkastého púštneho prachu Peking. Odtiaľ sa presunuli nad Južnú Kóreu, Japonsko a až nad západné pobrežie USA.
STEVE NEWMAN
The Los Angeles Times Syndicate