Kyjev 11. mája (TASR) - Členovia povolebnej monitorovacej misie pozorovateľov Parlamentného zhromaždenia OBSE a Rady Európy, Európskeho parlamentu a Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva pri OBSE sa v druhý deň pobytu na Ukrajine dnes stretli s predstaviteľmi šiestich politických subjektov so zastúpením v novom ukrajinskom parlamente.
Pozorovatelia pre nich pripravili viaceré otázky, na ktoré by chceli získať odpoveď pre vypracovanie záverečnej hodnotiacej správy o marcových voľbách do Verchovnej rady.
Podpredseda Parlamentného zhromaždenia OBSE a špeciálny koordinátor pre ukrajinské voľby Bruce George zdôraznil, že misiu zaujímajú názory domácich politikov o mocenskom nátlaku na vedúcich miestnych orgánov v záujme zabezpečenia nevyhnutných výsledkov hlasovania.
Chceli by sa dozvedieť aj to, prečo mnoho voličov hlasovalo proti všetkým stranám, o nezávislosti médií v krajine, o prognózach rozvoja situácie do prezidentských volieb, o potrebe zmien zákonov o voľbách parlamentu a hlavy štátu.
Voľby na Ukrajine neboli krokom vpred a európski pozorovatelia nemajú ilúzie o vývoji v krajine, povedala novinárom Julija Tymošenková, líderka rovnomenného opozičného bloku. Členovia misie podľa nej dostatočne dlho pôsobia na Ukrajine a hlboko chápu všetky procesy.
Tymošenková na stretnutí so zástupcami misie informovala o administratívnom tlaku na poslancov, zvolených v individuálnych obvodoch, aby vstúpili do frakcie proprezidentského bloku Za jednotnú Ukrajinu. V prípade poslancov za Blok Julije Tymošenkovej sa cena tohto prestupu podľa nej pohybuje od 100 do 200 tisíc dolárov. Rovnakým spôsobom sa má rozvracať aj frakcia Našej Ukrajiny.
Za hlavný problém Tymošenková považuje to, že systém na Ukrajine nepomáha vyváženému rozdeleniu moci. Tá sa na všetkých úrovniach spojila s kapitálom a média sú neoddeliteľnou časťou tohto zoskupenia. Ľudia vo voľbách sa pritom vyslovili za zmenu moci.
Líder opozičných socialistov Oleksandr Moroz na schôdzke s členmi misie nevylúčil možnosť konania predčasných volieb prezidenta. Za hlavnú úlohu označil zmenu systému moci, lebo iba v takom prípade možno očakávať pozitívne obraty. Na to je potrebné prijať nové zákony o voľbách len podľa proporčného hlasovania a o dočasných vyšetrovacích komisiách parlamentu.
(spolupracovník TASR Martin Benko) juh