„Človek by si povedal, že pre študentov je prínosom, keď majú učiteľa z praxe, ktorý vie, o čom hovorí. Ale skúsenosti z praxe sa skôr potierajú - uznali mi len dve tretiny s odôvodnením, že moja prax nie je pedagogická. Tarifný plat mám teda len 9600 korún,“ hovorí stredoškolská učiteľka Eva.
Podľa nej si laická verejnosť vôbec neuvedomuje, ako málo sa učiteľom zvyšujú platy. „Platy nám zvýšili aj minulý rok v júni, to si mnohí všimli. Ale nikto si neuvedomil, že medzitým sú dvojmesačné prázdniny, počas ktorých sme dostávali iba priemerný plat. Zvýšenie platu sme pocítili až v októbri!“
Martin Zaťovič, učiteľ Gymnázia Bílikova v Bratislave, s ňou súhlasí: „Vláda a médiá stále píšu a vravia, že učiteľom sa najčastejšie a pravidelne zvyšujú platy, ale opak je pravda. Ľudia veria tomu, čo počujú a vidia v médiách a o učiteľoch hovoria, že majú veľa voľna a nič nerobia.“
Jeho kolega Dančík pritakáva: „Verejná mienka je tak protiučiteľsky zameraná, že keby som teraz spomenul nízky učiteľský plat, nasledujúce riadky už nik nedočíta. Ľudia si myslia, že nemáme dôvod na štrajk. Vraj si v pokoji odučíme štyri-päť hodín denne a máme pokoj. Prázdnin máme toľko, že nevieme, čo s voľným časom a keď sa nám nechce robiť, ideme na výlet, exkurziu alebo lyžiarsky kurz. A napokon, čo už je to za robotu vyrozprávať sa pred triedou, dať zopár jednotiek alebo pätiek - podľa nálady - a poďme do kabinetu na kávu?“
Kto to neskúsil, nevie, aká je práca učiteľa náročná. Stále musí trpezlivo a podnetne pracovať s tridsaťčlenným kolektívom hyperaktívnych detí, z ktorých každé má na všetko svoj vlastný názor. Počas prestávok má dozor na chodbe, cez obed v jedálni. Zvlášť sa musí venovať talentovaným či problémovým deťom, riešiť problémy v triede, škole a niekedy i mimo nej. Spolupracuje s rodičmi, psychológmi, výchovným poradcom.
Učiteľ pracuje aj doma: opravuje písomky, testy, diktáty, preklady, pripravuje sa na hodiny, robí pomôcky a ku koncu roka vypisuje vysvedčenia. Vo voľnom čase sa venuje ďalšiemu vzdelávaniu, organizovaniu exkurzií a výletov, konzultáciám.
„Aby som uživil rodinu, musím pracovať aj popri škole. Často mi už neostane veľa času na čítanie nových kníh a materiálov, ktorými by som mohol deti obohatiť. Nechcem sa sťažovať, môj plat je však len 8000 - 8500 čistého, a to mám aj doktorát,“ hovorí Zaťovič. „Učím preto, lebo ma to baví a stále verím, že raz sa všetko dobre skončí,“ dodáva.
Pedagogička Eva reaguje kritickejšie: „Poslanci si nedávno odsúhlasili zvýšenie požitkov - peňazí na jedlo, cestovanie a podobne - z osem na šestnásťtisíc, čo je dvakrát toľko, ako je priemerný plat učiteľov. A na to sa peniaze bez problémov našli.“ (sr)