Slávna režisérka Agnieszka Hollandová na Slovensku

BRATISLAVA – Keď pred necelými dvoma rokmi na Slovensku, konkrétne v Banskej Štiavnici, nakrúcala Agnieszka Hollandová, poľská režisérka svetového formátu momentálne pôsobiaca v Hollywoode, komparzné scény a exteriéry k filmu Tretí zázrak za účasti


Leonardo DiCaprio (vľavo) ako Rimbaud a David Thewlis v úlohe Verlaina vo filme Úplné zatmenie. FOTO – CINEMART



BRATISLAVA – Keď pred necelými dvoma rokmi na Slovensku, konkrétne v Banskej Štiavnici, nakrúcala Agnieszka Hollandová, poľská režisérka svetového formátu momentálne pôsobiaca v Hollywoode, komparzné scény a exteriéry k filmu Tretí zázrak za účasti slovenských hercov, málokomu napadlo, že ho na Slovensko príde aj sama uviesť.

Hoci momentálne intenzívne pracuje na ďalších dvoch filmoch, počas nadchádzajúceho víkendu osobne predstaví práve spomínaný titul, v ktorom si zahral aj známy americký herec Ed Harris. Už pri nakrúcaní filmu Agnieszka Hollandová netajila, že „vo filme Tretí zázrak budú skutočné zázraky. Je to taký realistický, skôr dramatický príbeh jedného kňaza, ktorý hľadá pravdu“. Profilová prehliadka filmov Agnieszky Hollandovej bude v dňoch 24. až 27. mája v bratislavskom Charlie centre.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Režisérka Agnieszka Hollandová absolvovala odbor filmovej réžie na pražskej FAMU v roku 1971. Začínala ako divadelná režisérka v Gorce a Krakove a na začiatku svojej filmovej kariéry spolupracovala na filmoch svojho manžela Laca Adamika, pôsobila ako asistentka Krzysztofa Zanussiho (Iluminácia, 1972) a v rokoch 1972 až 1981 bola členkou Filmovej skupiny X Andrzeja Wajdu, s ktorým potom spolupracovala aj na scenároch (napríklad Danton alebo Korczak). Známa sa stala filmami s nadčasovými a národnostnými témami, ktoré vyvolávali búrlivé diskusie nielen v domácom Poľsku, ale aj v Európe.

V roku 1981, v čase vyhlásenia výnimočného stavu v Poľsku emigrovala do Francúzska, neskôr do Spojených štátov a odvtedy už dvadsať rokov žije a pracuje len v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Profilová prehliadka predstaví tvorbu Agnieszky Hollandovej s dôrazom na tituly z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Na výbere filmov je možné sledovať, ako sa vyvíjala tvorba režisérky.

Kým v osemdesiatych rokoch sa Hollandová sústreďovala viac na spoločensko-politické problémy (napríklad Horúčka), v rokoch deväťdesiatych sa v jej filmoch začali objavovať skôr osobnejšie témy s dôrazom na vzťahy medzi ľuďmi (napríklad Úplné zatmenie).

Filmy Agnieszky Hollandovej získali mnohé poľské i medzinárodné ocenenia na festivaloch v Cannes, Berlíne či Montreale. Dva boli dokonca nominované na Oscara a jeden z nich – Európa, Európa (1990) o osudoch mladého židovského chlapca, ktorý prežije vojnu len vďaka tomu, že vstúpi do nacistických oddielov, získal v roku 1991 Zlatý glóbus.

SkryťVypnúť reklamu

Agnieszka Hollandová hovorí, že tento jeden z jej najznámejších titulov nerozpráva len „príbeh jedného človeka, ale podáva základnú európsku skúsenosť tohto storočia. Európa má pre nás dvojaký význam, je symbolom toho najlepšieho, čo civilizácia znamená, a zároveň kolískou najstrašnejších zločinov“.

V programe prehliadky sa okrem spomínaných titulov objavia aj filmy Nedeľné deti, Konkurz na život, Samotná žena, Olivier, Olivier, Washingtonské námestie. Deväť filmov tvorí prehliadku, ktorá zaujíma významné miesto na filmových podujatiach na Slovensku, pretože sú to zväčša tituly, ktoré na Slovensku v širokej distribúcii nikdy neboli a nebudú uvedené. Len už spomínaný film Úplné zatmenie o ľúbostnom vzťahu „prekliatych básnikov“ Arthura Rimbauda a Paula Verlaina sa vlani vďaka Asociácii slovenských filmových klubov objavil ako jediný titul Agnieszky Hollandovej v distribúcii slovenských filmových klubov a artkín.

SkryťVypnúť reklamu

Profilová prehliadka Agnieszky Hollandovej umožní slovenským divákom zoznámiť sa s prierezom tvorby autorky, ktorá sa má stať režisérkou nového slovenského príbehu Pravdivá história o Jurajovi Jánošíkovi a Tomášovi Uhorčíkovi podľa scenára Evy Borušovičovej.

Jednotné vstupné na všetky predstavenia je 40 Sk a filmy sa budú premietať v pravidelnom čase o 15.00, 17.00 a 19.30 h.

SIMONA NÔTOVÁ-TUŠEROVÁ

(Autorka je šéfredaktorka časopisu Film.sk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 843
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 073
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 055
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 487
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 730
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 754
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 507
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 284
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu