Ako merali Einsteina?

Jolana Laznibatová: Nadané dieťa, jeho vývin, vzdelávanie a podporovanie * Iris * Bratislava 2001

Nič neučte dieťa vopred, bude sa v škole nudiť, hovorilo sa kedysi. Iste sa to hovorí aj dnes. Dieťa, ktoré príde do prvej triedy a vie čítať, počítať, a zaujíma sa o to, ktoré zvieratá sú cicavce, čo je Slnečná sústava, a prečo vstúpiť do NATO, je tu pre všetkých utrpením. Naša školská sústava nie je pripravená na vzdelávanie detí s inými potrebami než široký priemer.

Riaditeľka školy pre mimoriadne nadané deti v Bratislave psychologička Jolana Laznibatová v knihe Nadané dieťa, jeho vývin, vzdelávanie a podporovanie píše, že rodičia mimoriadne nadanie svojich detí u nás dokonca niekedy skrývajú, len aby nevyzerali, že chcú byť niečo viac. Mimoriadne nadané dieťa v škole buď začne byť zlé, alebo ho zlomia, takže nakoniec tají svoj talent aj samo pred sebou, len aby bolo také isté ako všetky ostatné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kniha Jolany Laznibatovej, „sprievodca, či príručka k problematike nadaných detí“, určená psychológom, študentom, učiteľom a verejnosti, chce poučiť o špecifikách mimoriadne nadaných v emocionálnej, sociálnej a osobnostnej sfére, ktoré sú „neoddeliteľnou súčasťou ich vývinu a nadania“. Špecifiká, laicky zjednodušené, znamenajú, že tieto deti si robia, čo chcú. Mimoriadne nadaný chlapček napríklad odmieta jesť inak ako rukami, ibaže s argumentom, že ani tiger neje príborom. Záver knihy tvorí Deklarácia práv nadaných a medzi nimi práva ako „nadané dieťa má právo myslieť alternatívne, vytvárať odlišné produkty a využívať intuíciu a inováciu v procese vyučovania.“ Alebo: „nadané dieťa má právo byť idealistické a citlivé k spravodlivosti, právu, presnosti a globálnym problémom ľudstva a mať príležitosť vyjadriť svoje názory.“

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčové zásady, najmä v školskom systéme, ktorým sme pred rokmi prechádzali ako mlynčekom na mäso! Len nie je jasné, prečo platia len pre deti s IQ 130 a vyššie - toto číslo uznáva Jolana Laznibatová za rozhodujúce. Týči sa neúprosne pred bránou do slobodného sveta mimoriadne nadaných. Dieťa s IQ o bod nižším už nemá nárok myslieť alternatívne, byť idealistické alebo mať príležitosť vyjadrovať svoje názory.

Na farebnej fotografii z autorkinej školy vidíme dieťa, ako si s usmiatou mladou dospelou osobou prezerá knižku. „Individuálny prístup“, hovorí nadpis nad obrázkom. Laznibatová tu propaguje výhody príjemnej atmosféry a individuálneho prístupu k mimoriadne nadanej menšine. Zdravý rozum však vraví, že všetky deti, múdre i hlúpe, sa naučia v škole najviac, keď ich to bude baviť a keď im to bude príjemné. Mimoriadne nadaní iste potrebujú rýchlejšie tempo, odolnejších učiteľov, možno aj inú metodiku. Ale inak? Má byť dobrá škola pre mimoriadne nadané deti iná zásadne, čiže mať iné hodnoty, než dobrá škola pre akékoľvek deti? Laznibatová v podstate vychádza z toho, že áno.

SkryťVypnúť reklamu

V ich prípade je individualita nado všetko, plynie z jej knihy. Lenže meria ju nakoniec kalkulačkou. Ubezpečuje, že sú na to exaktné metódy. „Známe sú hodnoty IQ mnohých význačných jedincov, napr. A. Einstein 172, J.W. Goethe - IQ 185 ,“ píše v kapitole Výskyt nadaných jedincov v populácii. Ktovie, aký exaktný test klasik vypĺňal. A najmä, kto ho zostavoval? Podľa logiky IQ testov by to musel byť niekto ešte o číslo inteligentnejší. V zátvorke sa spresňuje, že je to namerané podľa veľkosti slovnej zásoby. Einstein až tak slávne nedopadol. Žeby slabšia slovná zásoba? To už nehovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 245
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 677
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 505
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 396
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 019
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 860
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 670
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 428
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu