
Presne pred týždňom žiaci základných škôl absolvovali prijímacie skúšky na stredné školy. Dnes už vedia, ako dopadli. Ak ich neprijali, miesto na strednej škole si musia hľadať ďalej. FOTO SME – PAVOL MAJER
Je presne týždeň po prijímačkách na stredné školy. Hoci riaditelia mali rozhodnúť o prijatí či neprijatí do troch dní od prijímacích pohovorov, mnohí z nich to urobili už skôr, aby uľahčili situáciu vystresovaným žiakom a rodičom. Napríklad na Gymnáziu J. G. Tajovského v Banskej Bystrici výsledky prijímacieho konania vyvesili na bránu školy už o šiestej večer v deň prijímačiek. Dnes by už teda všetci deviataci mali vedieť, ako dopadli.
Prijali či neprijali?
Aké odpovede môže dostať nedočkavý žiak alebo rodič na otázku o prijatí na štúdium? Len tri. „Prijímacím skúškam žiak vyhovel a je prijatý.“ Odpoveď druhá: „Prijímacím skúškam síce vyhovel, ale nemôžeme ho prijať pre nedostatok miesta.“ Alebo: „Bohužiaľ, prijímacím skúškam nevyhovel, a preto sme ho neprijali.“
Žiaci, ktorým sa ušli posledné dve odpovede, musia v boji o strednú školu pokračovať. Náš zákon totiž stanovuje povinnú desaťročnú dochádzku, teda po absolvovaní základnej školy musí každý žiak absolvovať aspoň jeden ročník strednej školy. (Výnimkou sú žiaci, ktorí na základnej škole opakovali ročník a základnú školu navštevovali desať rokov.)
Odvolanie
Ak ste sa práve dozvedeli, že vaše dieťa neprijali, môžete podať proti tomuto rozhodnutiu odvolanie a počkať dva týždne na jeho výsledok. Ten však nemusí byť priaznivý.
„Každá škola si stanovuje takmer rok dopredu plán výkonov. My sme tohto roku navrhli štyri triedy po 34 žiakov. V prijímacom konaní sme prijali 34 žiakov a keďže tento počet už nesmieme prekročiť, na odvolanie už nikoho neprijmeme,“ povedala nám Ľudmila Strmeňová, zástupkyňa riaditeľa Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici. „Ak si škola stanoví menší počet prijatých, napríklad 30, ešte môže na odvolanie prijať štyroch žiakov.“
Prijať žiaka na odvolanie možno aj vtedy, ak sa pochybilo v prijímacom konaní, napríklad sa zle opravil test. „Vtedy sa to rieši autoremedúrou, to už zdôvodňuje riaditeľ školy,“ hovorí Strmeňová.
V tejto súvislosti treba upozorniť, že každý rodič má právo vidieť testy svojho dieťaťa a ubezpečiť sa, že boli dobre opravené.
Viac prihlášok i na strednú?
Ak žiaka neprijmú ani na odvolanie, čaká ho 11. júna druhé kolo prijímacích skúšok, a to buď na tej istej škole (ak ho škola vypíše), alebo na inej. Zoznam škôl, kde bude prebiehať druhé kolo prijímačiek, vedia na krajských úradoch a v pedagogicko-psychologických poradniach.
Mnohí rodičia sa sťažujú, že sa im princíp prijímania na stredné školy nepáči. Uprednostnili by podobný systém ako majú vysoké školy – aby si žiak mohol podať prihlášky na viacero stredných škôl a prijímačky by boli v rôznom termíne.
„Bolo by to menej stresujúce. Teraz žiak vie, že má len jednu šancu a ak z nejakého dôvodu zlyhá, budú problémy. Keby vedel, že robí prijímačky i na ďalších dvoch školách, nebál by sa tak. Nezmení sa to?“ pýta sa náš čitateľ Ján Kyselica z Malaciek.
Ak meniť, tak termíny
Riaditeľ odboru stredných škôl ministerstva školstva Ján Hudec pre SME povedal, že sa neuvažuje o tom, aby si žiak strednej školy mohol podať viac prihlášok. Nie preto, že by to sťažilo prácu riaditeľom (ako sa hovorí v kuloároch), ale preto, že „ide o plnenie povinnej školskej dochádzky a musí tu byť maximálna transparentnosť. Vysokoškolák koná na základe svojho rozhodnutia, ale rodič stredoškoláka je povinný konať – podľa zákona i vyhlášky. Štát má zodpovednosť, že tu nemôže vzniknúť chaos a subjektívne rozhodovanie.“
Hudec hovorí, že sa uvažuje o nejakých zmenách, ale skôr o zmenách termínov. A aj to až po schválení nového školského zákona.
„Navrhuje sa, že by boli pre gymnáziá dva zákonné termíny. Riaditelia nám hovoria, že poprijímajú trojkárov a potom už nemôžu prijať jednotkára, ktorého neprijali u susedov, lebo preňho nemali miesto. Keby boli dva termíny, riaditelia by mohli byť tvrdší, lebo by ešte mohli prijať ďalších jednotkárov.“ SOŇA REBROVÁ