Brusel 23. mája (TASR) - Európska komisia (EK) dnes schválila návrh novej smernice, ktorá má uľahčiť 374 miliónom obyvateľov Európskej únie (EÚ) možnosť sťahovať sa z jednej krajiny do druhej. Dokument predpokladá okrem iného šesťmesačný pobyt v ktoromkoľvek členskom štáte bez potreby vybavovania formalít a udelenie povolenia na trvalý pobyt po štyroch rokoch strávených v druhom členskom štáte.
Právo opustiť krajinu, vstupovať, sťahovať sa či bývať v inom členskom štáte považuje EK za základné osobné právo obyvateľov únie. Nedostatky v legislatíve ho však komplikujú, preto je potrebné ich odstrániť a najmä zjednodušiť administratívnu procedúru. Dnes schválený návrh smernice obsahuje preto legislatívny rámec, ktorý možnosť sťahovať sa zjednodušuje a spriehľadňuje, oznámil komisár pre spravodlivosť a vnútro Antonio Vitorino.
Komisia navrhuje, aby mal každý občan právo zotrvať v inom členskom štáte až šesť mesiacov bez toho, aby sa musel hlásiť úradom a vybavovať formality. Stačiť mu bude pas alebo jeho domáca identifikačná karta. Momentálne platí takáto možnosť len na tri mesiace.
Po štyroch rokoch strávených v inom členskom štáte by mal každý občan dostať povolenie k trvalému pobytu, ktoré by mu umožnilo rovnaké zaobchádzanie ako miestnym obyvateľom. Smernica tiež predpokladá výrazné zjednodušenie procedúry získavania potrebných dokladov pre rodinných príslušníkov bez ohľadu na ich národnosť. Komisia chce tiež sprísniť možnosť obmedzovať právo na trvalý pobyt.
Administratívna procedúra by sa mala čo najviac zjednodušiť. Pre ľudí, ktorí v inej členskej krajine pracujú, bude jedinou podmienkou na získanie trvalého pobytu zárobková činnosť. V prípade tých, ktorí nepracujú, alebo študentov, bude počas prvých štyroch rokov potrebné preukázať dostatok finančných prostriedkov a zdravotné poistenie.
Podľa komisára Vitorina je neobmedzený pohyb vo vnútri EÚ nevyhnutný pre dobré fungovanie európskeho ekonomického priestoru. Podľa odhadov žije dnes v únii v inej členskej krajine asi 20 miliónov osôb.
Dnešný návrh komisie musí schváliť Európsky parlament a Rada EÚ.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed