BRATISLAVA - Úrad pre finančný trh stále zisťuje pri kontrole subjektov, ktoré na trhu pôsobia, nedostatky. Väčšina sankcií, ktoré uložil od konca októbra minulého roka do konca tohto februára, bola spojená s udelením pokuty. Spolu to bolo 1,84 milióna korún.
Z najnovšieho vestníka úradu vyplýva, že najviac pokút sa týkalo porušení informačnej a ponukovej povinnosti. Informačná povinnosť emitentov cenných papierov spočíva najmä v tom, že musia informovať o svojom hospodárení. Za jej nesplnenie dostalo deväť firiem pokuty od 10- do 50-tisíc korún. Ponukovú povinnosť majú zasa firmy, ktoré chcú kúpiť určitý podiel inej spoločnosti. Tie, čo si ju nesplnili, pokutoval úrad prísnejšie. Najvyššia pokuta bola až 600-tisíc a dostala ju Bloomsbury Technology. Ponukovú povinnosť porušilo ďalších päť spoločností.
Úrad sa pri udelení pokuty môže pohybovať v zákonom stanovených limitoch. Konkrétnu výšku peňažnej sankcie stanoví podľa závažnosti, miery zavinenia a povahy porušenia zákona. „Prípadne aj podľa toho, ako dlho porušenie zákona trvá. Prihliada sa aj na to, aby mali pokuty výchovný, a nie likvidačný účinok,“ povedal hovorca úradu Marek Kačmár.
Úrad sankcionoval aj dve správcovské spoločnosti. Tatra Asset Managementu vyčítal, že akcionár zvolil nových členov dozornej rady bez predchádzajúceho súhlasu úradu. Trest bol 50-tisíc. Správca Proficont síce peňažnú sankciu nedostal, ale úrad mu odňal povolenie na vytvorenie fondu.
V jednom prípade vyradil úrad akcie emitenta na niekoľko mesiacov z obchodovania. Išlo o obchodníka s cennými papiermi Alpha, ktorý nepredložil úradu požadované údaje a doklady a okrem toho neoznámil zmeny, ktoré v spoločnosti nastali.
Medzi previnilcami bola aj jedna banka a tri poisťovne. Banka Slovakia dostala 50-tisícovú pokutu za to, že neoznámila zmeny v orgánoch a prekročenie stanovených hraníc pri podiele v iných spoločnostiach. Tri poisťovne obišli bez finančných sankcií. Cardif Slovakia mal zmeniť akcie z listinných na zaknihované a poisťovne Drukos a Ergo mali zosúladiť umiestnenie prostriedkov rezerv.
Pokutované firmy majú úradu zaplatiť do tridsiatich dní. Väčšina z nich tak urobí. Ak peniaze neprídu, úrad pokutu vymáha. Môže pristúpiť aj k exekúcii. Doteraz sa suma všetkých pokút vyšplhala na 36,5 milióna korún. „Ak odrátame tri najväčšie pokuty, v prípade ktorých prebieha súdne konanie s cieľom úpravy ich výšky a ktoré tvoria podstatnú časť pokút, vymožiteľnosť predstavuje zhruba 70 percent,“ uviedol Kačmár.
Podľa Kačmára sa nedá povedať, či také porušenia zákonov, za ktoré dáva úrad pokuty, pribúdajú alebo ich je naopak menej. Neustále sa totiž mení legislatíva aj počet subjektov, ktorých činnosť úrad kontroluje. Porovnanie by tak bolo relatívne.