Sčítanie obyvateľov nie je ničím novým. V minulosti boli tieto na prvý pohľad nevinné údaje pre nič netušiacich ľudí príčinou mnohých nepríjemností. Na poskytnuté údaje doplatili stratou majetku, slobody a niekedy aj života. Dnes slúžia sčítacie hárky výlučne na štatistické zisťovanie a hneď potom budú skartované.
Cenzus v starovekom Ríme
Sčítanie ľudí alebo súpis obyvateľstva, po latinsky cenzus, poznali už v staroveku. Zisťovalo sa, kde koľko ľudí býva, respektívne koľko sa ich narodilo. Ľudia museli chodiť za sčítacím komisárom do centra provincie neraz stovky kilometrov. Podľa zistených čísel sa vyrubovali dane a jednotlivé provincie Rímskej ríše museli postaviť pre cisára adekvátne veľké vojsko.
O cenze sa píše aj v Biblii. Keď cisár Augustus vyhlásil povinné sčítanie ľudu, Ježišovi rodičia Jozef a Mária sa vybrali do judejského mesta Betlehema.
Stredoveká korupcia
Prehľad o počte svojich poddaných chceli mať aj stredovekí panovníci. Počty poddaných z panstiev hlásili panovníkovi jednotliví zemepáni, ktorí si už vtedy nechávali „čierne duše“, z ktorých nemuseli panovníkovi odvádzať dane.
Dnes siahajú historici pri pátraní o živote stredovekého človeka po urbároch a súpisoch daní, odkiaľ sa dá vyčítať majetková skladba obyvateľstva, profesie či počty ľudí žijúcich v mestách a na dedinách. Z matrík zisťujú vekové zloženie, úmrtnosť, pôrodnosť, priemernú veľkosť rodín.
Prvé sčítanie za Jozefa II.
Prvé predbežné sčítanie na území Slovenska vyhlásil Jozef II. v roku 1784. Skutočné sčítanie ľudí však prebehlo až o sto rokov neskôr, v roku 1869. Odvtedy sa sčítanie ľudí koná v pravidelných intervaloch od roku 1921 až dodnes. Výnimkou bolo obdobie druhej svetovej, keď bolo sčítanie vynechané. Posledné sa konalo v roku 1991.
Pri sčítaní v roku 1921 sa v Československu prvýkrát zisťovala národnosť obyvateľstva, čo malo potvrdiť oprávnenie vzniku samostatného štátu. Ďalšie sčítanie bolo v roku 1930. Vtedy vyšli najavo zaujímavé údaje o plodnosti žien, o manželstve, ale aj o gramotnosti obyvateľstva a telesných chybách.
Zneužitie údajov
V štyridsiatych rokoch boli pri prenasledovaní Židov zneužité práve sčítacie hárky z roku 1930. Po vojne sa to zopakovalo pri odsune Nemcov.
MIRKA HOROBOVÁ