O premene chránenej krajinnej oblasti na národný park rozhodla ešte v marci slovenská vláda. Minister Miklós reagoval aj na výhrady niektorých ochranárskych skupín, že národných parkov je na Slovensku priveľa. Podľa neho tento názor neobstojí. „Otázku by som takto nestaval. Vyhlásenie národného parku je administratívny krok. Od nás bude záležať, či chceme vzácne prírodné dedičstvo zachovať,“ konštatoval.
V prvej fáze pôjde zo štátneho rozpočtu na ochranu parku 1,5 milióna korún, v budúcnosti by sa mali hľadať nové zdroje. Otázku investovania však minister vidí aj v inej polohe: „Je to vzácna oblasť, kde netreba veľa investovať, skôr udržať investície od nej ďaleko.“
Správca národného parku Ján Kadlečík považuje za jednu z prioritných úloh vybudovanie fungujúcej strážnej služby a ochranu zvereného územia.
Park zaberá rozlohu viac ako 40-tisíc hektárov, s ochrannými pásmami je to viac ako 66-tisíc hektárov. Nachádza sa tu veľa lesov pralesovitého charakteru a najväčším výskytom vzácneho tisu obyčajného v Európe.
Veľká Fatra je v mnohých smeroch výnimočná. Rastie tu viac ako 50 percent chránených rastlín Slovenska, k skvostom patrí cyklámen fatranský či jarabina pekárovská. Rovnako príťažlivá je aj fauna. V lesoch žije dokonca medveď hnedý či vlk dravý.
KVETA FAJČÍKOVÁ