
Bush na základe varovaní počítal len s klasickými únosmi. O tom, že by lietadlá mohli byť použité na útok proti vládnym budovám, neuvažoval. FOTO - TASR/EPA
Minuloročné septembrové teroristické útoky neboli pre amerického prezidenta Georgea Busha vonkoncom ľahké. Snáď ešte viac ako všetci ostatní musel byť šokovaný z toho, ako ľahko zraniteľná je jeho krajina. Svoj vlastný 11. september ale začína prežívať až teraz. Osem mesiacov po páde newyorských dvojičiek sa doňho pustili kongresmani a nepríjemné otázky začali dávať aj dlho chápavé médiá.
Základná otázka znie: Čo vedel vopred?
Biely dom v stredu v noci priznal, že už pred 11. septembrom prichádzali od CIA a FBI varovania, že ľudia Usámu bin Ládina by mohli uniesť lietadlá. Bush a jeho ľudia ale zdôrazňujú, že nik nemohol tušiť, že z lietadiel si urobia zbrane. S tým súhlasia všetci.
Demokrati, médiá, ale aj niektorí republikáni sa však pýtajú, prečo o týchto varovaniach Biely dom doteraz nehovoril. Chcú mať istotu, či niekto neodflákol svoju robotu. Najčastejšie sa pozerajú na tajné služby. Pýtajú sa, či administratíva mohla zachrániť tisícky životov.
Bush je zrazu zatlačený do kúta. Prvý raz od septembra je skutočne v defenzíve. Doteraz bol o krok vpred, teraz sa len bráni. A zatiaľ neúspešne.
Pravdepodobne má kus pravdy, keď hovorí, že celý škandál má politické pozadie. Demokrati pred novembrovými voľbami chcú nabúrať Bushovu stále vysokú popularitu a získať tak väčšiu šancu na ovládnutie celého Kongresu. Napriek tomu ale s prezidentom nikto nesúcíti. Nezaberá ani pokus o protiútok: viceprezident Dick Cheney označil demokratov za nezodpovedných.
Situáciu dramatizujú aj rodiny obetí z New Yorku a washingtonského Pentagonu. Najviac ich rozčúlilo, že Biely dom varoval letecké spoločnosti, nič však nepovedal obyčajným Američanom. „Nechali nás v tom. Je neskutočné, že upozornili aerolínie a že sa toľko únoscov dostalo do lietadiel,“ plače Catherine Stefaniová, matka jednej z obetí.
Denník The New York Times ale vystríha pred hystériou. Federálny úrad pre letectvo totiž už pred septembrom varovania, ktoré dostali letecké spoločnosti, zverejnil na internete. Vtedy však slová o tom, že Usáma bin Ládin je hrozbou pre civilné letectvo, nebral nikto veľmi vážne.
Preto sa zdá, že hlavným posolstvom posledných dní je fakt, že pre Busha sa obdobie tolerovania všetkého v záujme krajiny a vojny proti terorizmu skončilo. Bush už nie je nedotknuteľný.