Ešte pred štyrmi rokmi sa jeho Národný front horko-ťažko spamätúval z ničivého straníckeho rozkolu. Veterán francúzskej politickej scény šokoval, keď v prvom kole nedávnych prezidentských volieb porazil socialistu Lionela Jospina. Spojenie všetkých a voľba „menšieho zla“ potvrdili v druhom kole vo funkcii súčasného prezidenta Jacquesa Chiraca. Le Pen si získava priaznivcov sľubmi skoncovať s kriminalitou a prílevom imigrantov. Stúpencov má najmä na juhu krajiny a na vidieku. Národný front má 17-percentnú podporu. Budúci mesiac sa vo Francúzsku konajú dôležité parlamentné voľby.
Jörg Haider
Svoj politický úspech založil na proti- imigračných a protieurópskych postojoch. V minulosti sa vyslovoval obdivne aj o nacistickej ére, v poslednom čase si však dáva pozor na jazyk. Kontroverzný korutánsky hajtman odišiel z vysokej politiky po tom, ako si Rakúsko po vstupe Slobodných do vlády vyslúžilo politický bojkot Európskej únie. Slobodní totiž získali vo voľbách v roku 1999 27 percent hlasov. Haider zostáva v Rakúsku vplyvnou tieňovou figúrou a analytici jeho odchod označujú len za taktický manéver. Predsedníčkou strany je Susanne Riess-Passerová, vicekancelárka a ministerka športu.
Umberto Bossi
Vodca protiimigrantskej Ligy severu je ministrom pre reformu v koaličnej vláde Silvia Berlusconiho. Do širšieho povedomia sa pred časom dostal výzvami odtrhnúť vyspelý sever Talianska od chudobného juhu. Členom pravicovej vlády je tiež postfašistická Národná aliancia Gianfranca Finiho. „Meno“ jej doslova robí Alessandra Mussoliniová, vnučka fašistického diktátora. Aliancia má voličov najmä v chudobnejších oblastiach a nezdieľa Bossiho tvrdé protiimigračné názory. Bossiho podporuje 4-5 percent voličov, Berlusconi mu dal tri kreslá vo vláde. Fini je podpredsedom vlády.
Paulo Portas
Vedie portugalskú Ľudovú stranu, ktorá získala v marcových parlamentných voľbách 9 percent. Bývalý radikálny pravicový novinár je ostro proti prisťahovalectvu a sľubuje zamedziť ďalší presun právomocí do Bruselu.
Christoph Blocher
Jeho Švajčiarska ľudová strana síce nepriťahuje extrémistov, má však klasický krajne pravicový program. Drží sa silnej protiimigračnej politiky, po voľbách v roku 1999 je druhá najsilnejšia v krajine – získala 22,5 percenta. Blocher odmietol kreslo vo vláde. Stúpencov má najmä v nemeckej, pribúdajú však aj vo francúzskej časti krajiny.
Pia Kjaersgaardová
S imidžom „ženy z domácnosti“ vedie ultrapravicovú Dánsku ľudovú stranu, ktorá vlani získala vo voľbách 12 percent hlasov a 22 kresiel v parlamente. Navrhla novú tvrdšiu azylovú politiku a obmedzenie pomoci chudobným krajinám.
Filip Dewinter
Jeho Flámsky blok sa stal v októbri 2000 najsilnejšou politickou silou v belgických Antverpách, metropole Flámska. Rok predtým získal v parlamentných voľbách 9,9 percenta. Je prísne proti prisťahovalcom, otvorene antisemitský a protieurópsky.
Carl Hagen
Stranu pokroku doviedol k zisku 15 percent a 26 parlamentných kresiel vo vlaňajších voľbách. Sociálne a ekonomické problémy Nórska podľa neho spôsobujú imigranti. Hrá rolu extrémneho liberála, ale nemá nič spoločné s vodcom bábkového režimu Qiuslingom, ktorý slúžil Hitlerovi. (bj)