Od nových maturít sa očakáva, že ich budú uznávať aj vysoké školy aspoň ako súčasť prijímacích pohovorov. Predišlo by sa tak tomu, že študenti sú dvakrát počas krátkeho obdobia skúšaní z učiva stredných škôl. Položili sme teda rektorom vysokých škôl otázku: Ste ochotní uznávať nové maturity - resp. prijať bez prijímacích pohovorov úspešných absolventov stredných škôl po zavedení novej maturity?
Prof. Ing. MILAN DADO, CSc., prezident Slovenskej rektorskej konfrencie: „Dnes sa jednoznačne nemôžem vyjadriť k tomu, či vysoké školy budú uznávať túto jednotnú maturitu. Bol by som ale rád, keby sa tak stalo v čo najväčšej miere a v čo najbližšom čase. Už dnes vysoké školy (najmä technické) do rozhodovania o prijatí na štúdium započítavajú významným spôsobom výsledky zo strednej školy. Tento proces sa stane všeobecne platný, keď sa zaručí dokonalá objektivita a porovnateľnosť výsledkov maturitných skúšok z hľadiska kvality a množstva vedomostí absolventov stredných škôl. Samozrejme, vždy budú vysoké školy či študijné odbory, na štúdium ktorých sa bude požadovať aj niečo navyše.“
Prof. Dr. Ing. IMRICH OKENKA, CSc., rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre: „Zavedenie novej maturity by bolo zásadným riešením problémov okolo prijímacích skúšok na vysoké školy. Ako dekan fakulty ekonomiky a manažmentu SPU som už v roku 1998 urgoval zavedenie tejto formy maturity u pána ministra Ftáčnika. SPU je dnes pripravená v plnom rozsahu akceptovať výsledky maturít (netýka sa to talentových skúšok), a to aj napriek tomu, že počet uchádzačov o štúdium v priemere trojnásobne prevyšuje možnosti univerzity.“
Prof. MVDr. RUDOLF CABADAJ, PhD., rektor Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach: „Áno. Každoročne prijímame do prvých ročníkov obmedzený počet študentov, preto by sme uprednostnili študentov s lepšími maturitnými výsledkami najmä z biológie a chémie.“
Prof. Ing. JURAJ SINAY, DrSc., rektor Technickej univerzity v Košiciach: „Naša univerzita uznáva aj v súčasnosti výsledky študenta dosahované počas jeho štúdia na strednej škole. Na technické odbory, o ktoré, žiaľ, nie je medzi maturantmi až taký záujem - prijímame študentov práve podľa výsledkov na strednej škole. Preto je otázka prijatia na základe výsledkov objektívnej maturitnej skúšky pre niektoré študijné odbory našej univerzity akceptovateľná. Na študijné odbory umeleckého zamerania bude aj v naďalej rozhodujúcim kritériom talent uchádzača, a pri študijných odboroch, kde je veľký počet uchádzačov, budeme asi využívať kombináciu zahľadnenia výsledkov maturitnej skúšky s určitou formou prijímacích pohovorov.“
Prof. RNDr. Ing. DANIEL KLUVANEC, CSc., rektor UKF v Nitre: „Moje stanovisko je, že štátne maturity treba v prijímacom konaní na vysoké školy v maximálnej miere akceptovať. Konečne sa odbúra anomália, že žiak koná v priebehu krátkeho času dve životne dôležité skúšky. K tomu, aby sa tak stalo, treba splniť dve podmienky: na príprave obsahu štátnej maturity musia participovať aj vysoké školy, a po druhé, musia byť zabezpečené pre všetkých rovnaké podmienky - testy štátnej maturity nesmú vopred preniknúť na verejnosť, ako sa to stalo v rámci overovania systému štátnej maturity.“
Prof. RNDr. JOZEF ĎURČEK, CSc., rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku: „Uznávať maturitu musíme, lebo je to štátom požadované a predpísané. Jej váha pri prijímačkách závisí aj od toho, či obsahuje maturitný predmet v odbore, o ktorý sa uchádzač zaujíma a od typu školy. Keby sa študenti podieľali finančne na nákladoch štúdia, bolo by možné uvažovať o prijatí všetkých, ktorí spĺňajú podmienky pre daný typ štúdia a vyraďovať v priebehu štúdia neschopných. Akákoľvek maturita by nemala postačovať na prijatie na ktorýkoľvek študijný odbor, tak to nebolo ani v časoch, keď sa prijímacie skúšky nekonali.“
Doc. Ing. JURAJ WAGNER, PhD., rektor Trenčianskej univerzity: „Ak nové maturity zaručia, že nároky na vedomosti, zručnosti a schopnosti budú preverené na všetkých typoch stredných škôl podľa jednotných kritérií, nevidím dôvod, prečo by sme nemali uznávať výsledky z maturitných skúšok ako podklad pre prijímacie konanie na našu univerzitu. Ak obsah maturitnej skúšky bude zodpovedať naším predstavám a uchádzači budú maturovať z predmetov, ktoré sú ťažiskové z pohľadu posudzovania ich schopností zvládnuť štúdium na našich fakultách, študijných odboroch a v študijných programoch, ktoré vyučujeme alebo budeme vyučovať na našej univerzite, budeme výsledky maturít uznávať.“
Doc. RNDr. IVAN OSTROVSKÝ, CSc., prorektor Univerzity Komenského: „Nie automaticky. Treba zvlášť pozorne sledovať zavádzanie nového systému celoštátnej maturity, počkať na dostatočne rozsiahly súbor výsledkov a potom sa rozhodnúť. Vždy však musia mať VŠ právo sami rozhodnúť o podmienkach vstupu uchádzačov. Prijímacie pokračovanie je napriek jeho nepopulárnosti vcelku organizované a vykonávané korektne a bez väčších subjektívnych vplyvov. V podmienkach SR je prijímanie uchádzačov bez vstupných pohovorov len krajným riešením, typickým pre školy, ktorým nezáleží na kvalite a už dnes bojujú o študentov všetkými prostriedkami.“ (gal)