Na začiatku bol požiar: v roku 1773 vyhorelo benátske divadlo San Benedetto takmer do tla. O takmer dvadsať rokov neskôr povstala z jeho popola nová opera s príznačným názvom La Fenice (Fénix). Ani tento názov mu však nepriniesol šťastný osud: v januári 1996 aj La Fenice zachvátili plamene. Požiar číslo dva bol tragédiou nielen pre Taliansko, ale aj pre všetkých fanúšikov opery na svete. Šesť rokov po tragédii sa však znovuobnovili stavebné práce na opere. „Benátky konečne dostanú svoje divadlo,“ vyhlásil pred nedávnom taliansky minister kultúry Giuliano Urbani.
Sľuby tohto typu nie sú v dráme s názvom La Fenice ničím novým. Talianske ministerstvo kultúry takmer ihneď po požiari vypísalo výberové konanie, ktorého víťaz mal okamžite začať s rekonštrukciou. Kvôli najrôznejším právnym sporom medzi stavebnými firmami sa práce mnohokrát pozastavili.
Minulý rok v marci benátsky starosta odstúpil od zmluvy s víťaznou frankfurtskou firmou s odôvodnením, že renovácia by trvala príliš dlho a bola by príliš nákladná.
Úlohy renovátora by sa teraz mala zhostiť benátska stavebná firma. S rozpočtom 55 miliónov eúr by sa mala stavba dokončiť v novembri na budúci rok. „Teraz sme na správnej ceste a chýb z minulosti sa už nedopustíme. Každé dva mesiace budeme kontrolovať, či práce pokračujú v danom tempe,“ zaprisahal sa taliansky minister kultúry.
Viac ako dvestoročná budova opery sa stala dejiskom premiéry slávnych opier Giuseppe Verdiho ako La Traviata a Rigoletto. Celý hudobný svet sa vydesil, keď v noci 29. januára 1996 vyhorela skoro do tla. Ničivý požiar prežila len krásna neoklasicistická fasáda a obvodové múry. Slávny taliansky tenorista Luciano Pavarotti vtedy komentoval situáciu v Benátkach so slovami: „Benátky stratili svoju dušu.“
Zodpovednosť za požiar niesli dvaja elektrikári, ktorí sa vtedy dostali s renovačnými prácami do časovej tiesne. Založením malého požiaru, ktorý sa im však zakrátko vymkol spod kontroly, sa chceli zadlžení malopodnikatelia vyhnúť finančnej pokute za omeškanie prác v sume 50 000 mariek. Miestne noviny Gazzettino na margo ich úmyslu rozhorčene napísali, že si obaja predsa museli uvedomiť, aké riziko podstupujú a navyše mohli ich „zásluhou“ padnúť popolom aj celé Benátky. Okrem toho boli v tom čase všetky okolité kanály vysušené, takže mesto na lagúne si nemohlo pomôcť ani tým, čo na ňom obdivujú nespočetné množstvá turistov z celého sveta.
Hoci už starosta mesta na lagúne Paolo Costa naplánoval na december slávnostný otvárací koncert pod taktovkou amerického dirigenta Lorina Maazela, fanúšikom opery zostáva po mnohých sklamaniach iba dúfať, že La Fenice rovnako ako fénix z popola v roku 2003 naozaj povstane. (tasr)