Dovolenku pod stanom vyhľadávajú najmä mladí, rodiny s deťmi a turisti. Lacnú cestu do prírody vyhľadávajú predovšetkým sídliskové rodiny.
Na Slovensku je približne 120 kempov, v ktorých sa dá dovolenka prežiť aj pod stanom. Z nich riadne funguje okolo 80.
Podľa čoho si vyberať
Postupne pribúdajú nové kempingy alebo tie staršie rekonštruujú. Sú kempy, ktoré poskytujú základné vybavenie a služby na dobrej úrovni, no sú aj také, ktoré pre svojich návštevníkov zabezpečujú pokoj, poriadok a bezpečnosť aj kamerovým systémom s termovíziou. Pri výbere zvážte niekoľko zásadných vecí:
bezpečnosť (či je kemp oplotený a strážený, či má uzamykateľné skrinky pre návštevníkov ubytovaných v stanoch), vybavenie na voľný čas (ihriská pre deti, požičovňu športových potrieb, ohniská na opekanie), komfort (práčka, vybavenie kuchyne, bezbariérovosť prostredia pre ľudí s obmedzeným pohybom alebo pre matky s kočíkmi), individuálne potreby (napríklad či si môžete zobrať psa, zeleň s tieňom pre deti), možnosti prevádzky (elektrické prípojky, počet WC a spŕch, výlevky pre chemické WC v autokaroch), služby (obchody, reštaurácie, recepcia so stálou službou).
Keď pred tromi rokmi Spoločnosť GfK Slovakia urobila marketingový prieskum, aké ubytovanie počas dovolenky preferujú Slováci, vyšlo jej, že doma kempovať chodí 5,5 percenta z nich. Pri zahraničnej dovolenke takéto ubytovanie využívajú necelé tri percentá.
Podľa Daniely Čekovskej z marketingu spoločnosti výsledky staršieho prieskumu sú aktuálne aj v súčasnosti. „Kempingy u nás oveľa viac uprednostňujú muži ako ženy a ľudia do 30 rokov," povedala.
Prečo sa to ľuďom páči? Manželia Vojtekovci dovolenkujú v kempe už roky aj s tromi dnes už takmer dospelými synmi. Poznajú kempy nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Inú dovolenku si ani nevedia predstaviť. „Kempovanie sa pre nás stalo vyjadrením určitého životného štýlu a najmä úcty k svojmu voľnému času a vlastnej slobode," povedala Jana Vojteková.
„Keď idete do kempu, nie ste limitovaní takmer ničím. Nepáči sa vám pláž s kúpaním? Môžete odísť. Nevyhovujú vám priestory na stanovanie? Kúpeľňa, umyváreň či práčovňa sa vám nezdajú? Na recepcii sa k vám nesprávali dostať milo? Môžete odísť a nájsť si lepší kemp s príjemnejšou obsluhou. Nič vás tam nedrží," dodáva Miro Vojtek.
Návrat k prírode Viac ako Slováci s obľubou kempy využívajú hostia z Holandska, Anglicka, Poľska aj z Česka. Prichádzajú na karavanoch, no mnohí stále zostávajú verní stanovaniu. Sú medzi nimi nielen mladí, ale aj dôchodcovia. Všetci sú radi v priamom kontakte s prírodou.
Peter Turányi, prezident Slovenskej asociácie campingu a caravaningu hovorí, že na Slovensku kempovanie uprednostňujú mladí a turisti so vzťahom k prírode, horám.
„Badáme aj nový fenomén, ktorý nás teší: panelákoví rodičia s deťmi utekajú do prírody. Pre deti má tento typ dovolenky dobrodružný charakter," hovorí Turányi.
Prevádzkovatelia kempov sú však k budúcnosti dovoleniek pod stanom dosť skeptickí. Hovoria, že časy preplnených stanových mestečiek už majú za sebou, aj keď vybavenosť najmä nových kempov je neporovnateľná.
V súčasnosti v kempoch pribúda čoraz viac karavanov, ktoré poskytujú väčšie pohodlie a bezpečnosť. Solventnejší ľudia im dávajú pri pobyte v prírode prednosť. „Dovolenka v karavane je často drahšia ako v hoteli, ale pre ľudí, ktorí radi raňajkujú v tráve a pozorujú prírodu okolo seba, by ju nevymenili za žiadny hotel," mieni Turányi.
Aj kempy majú hviezdičky Poistenie rieši aj karta Ak idete na dovolenku do kempu, tak ako pri inej dovolenke je vhodné sa poistiť. Komplexná poistka má pokrývať cestu i pobyt na dovolenke aj rôzne škody.
Ľuďom, ktorí dovolenkujú v kempoch pravidelne, Slovenská asociácia campingu a caravaningu ponúka medzinárodnú CCI kartu. Tá je kľúčom k zľavám a zároveň zahŕňa aj poistenie. Poplatok na tento rok je 14 eur.
Kým v minulosti mnohých od pobytu v kempoch odrádzala najmä hygiena, dnes sa v nich stavia práve na nej.
Podľa vyhlášky ministerstva hospodárstva, ktorá je v platnosti už tretí rok, musí byť každý kemping alebo iné ubytovacie zariadenie zatriedené do kategórie s príslušnou hviezdičkou.
Väčšina súčasných kempingov má dve hviezdičky, čo znamená že minimálne 20 percent kempingových jednotiek má elektrické prípojky, na 100 hostí pripadá najmenej osem umývadiel s tečúcou teplou a studenou vodou, štyri sprchy oddelené pre mužov a ženy, štyri WC pre ženy a rovnaký počet pre mužov.
Pred mesiacom bol otvorený prvý štvorhviezdičkový kemping v Podhájskej.
Ak kemp nespĺňa kritériá ani na jednu hviezdičku, je to len táborisko.
Body od komisárov Úroveň kempingov je pod dohľadom štátnej obchodnej inšpekcie, ktorá v nich pravidelne robí počas sezóny kontroly.
Kempingy hodnotia aj kempingoví inšpektori zo Slovenskej asociácie campingu a caravaningu.
Tí navštevujú kempingy po celom Slovensku a na základe jednotných kritérií prideľujú kempingom body za vybavenie a služby. Kemping, ktorý zaznamenal najväčší pokrok a prínos vo svojej úrovni oproti predchádzajúcemu roku, získava titul Kemping roka.
„Takto motivujeme aj slabšie kempingy k pokroku vo vybavenosti a službách," hovorí Turányi.
Takéto ocenenie už získal kemping Belá -Nižné Kamence, Vila Betula - Liptovská Sielnica, Camp Tília Gäceľ Dolný Kubín.
Stanovanie a kempovanie v chránených oblastiach pod holým nebom mimo vyznačených plôch je na Slovensku zakázané a pokutované.
Odkedy vziať pod stan dieťa
Vydať sa na stanové dobrodružstvo aj s dieťaťom? Od akého veku to môžeme urobiť a s čím treba rátať, sme sa opýtali pediatra. Každé dieťa toleruje pobyt pod stanom inak. Pediatrička Monika Antošová však takúto dovolenku neodporúča pre deti do prvého roku života. „Jednak z hľadiska hygieny, ale aj pre dodržiavanie denného režimu," vysvetľuje. Deti od troch rokov veku podľa nej zvládnu stanovanie bez väčších problémov. „Je to pre nich obrovské dobrodružstvo," hovorí Antošová.
V každom prípade však podľa nej treba rátať s niekoľkými faktmi.
1. Dodržiavanie čistoty bude náročnejšie
Treba počítať s tým, že hygienické podmienky v kempoch nemusia byť vždy najlepšie. Nemusí tiecť napríklad teplá voda, nie sú tam prebaľovacie stoly, môže byť problém s kúpaním či s prípravou jedla.
2. Domáce rituály môžu rušiť iných
Taktiež dieťa naučené napríklad na postieľku a istý rituál hlavne pri zaspávaní, bude vyžadovať takéto podmienky aj na dovolenke. Môže ho rušiť aj večerný ruch.
Ak sa dieťa budí viackrát počas noci s tým, že vyžaduje pitie, je to nepohodlné pre ostatných členov rodiny, ale aj pre ostatných ľudí ubytovaných naokolo.
3. Čím mladšie dieťa, tým dôkladnejšie sa musíte pripraviť
Tolerancia stanovania u deti od jedného do troch rokov života je individuálna a závisí aj od postoja rodičov.
S mladšími deťmi je vhodné si už pred dovolenkou vyskúšať spánok alebo pobyt v stane, ak je taká možnosť.
Pri plánovaní dovolenky pod stanom je potrebné myslieť hlavne na vrtochy počasia, zobrať so sebou dostatočné množstvo teplých vecí. Je potrebné ich držať v suchom, izolovanom prostredí, napríklad v igelitovom vrecku.
Pribaľte aj nosič, ktorý využijete počas výletov.
4. Dovolenka v stane bude náročnejšia s ohľadom na zdravie aj bezpečnosť dieťaťa
Pri výbere kempu majte na zreteli aj vzdialenosť do najbližšieho zdravotného strediska, ak by dieťa ochorelo.
Bude treba dávať pozor na prechladnutie, nebezpečné predmety na zemi, rastliny, huby, plody nejedlých rastlín, oheň pri večernom posedení. To všetko môže dieťa ohroziť.
Jarmila Horáková
Rezervovať miesto na stan nemusíte
Ak sa rozhodujete pre niektorý z kempov, nemajte obavu, že ak niekam zavítate bez ohlásenia, nepochodíte. Miesto na stan, karavan či autokaravan netreba dopredu rezervovať. Na rozdiel od chatiek. To, že v prípade miesta na stan, karavan či autokaravannetreba nič vopred rezervovať, nám povedali vo viacerých náhodne oslovených kempoch. Iná situácia však môže nastať v prípade požiadavky na ubytovanie v chatkách. Tie by mohli byť zadané.
Na bratislavských Zlatých pieskoch prevádzkar Richard Rosipal povedal, že už niekoľko rokov je u nich stanovanie na ústupe, takže v každej sezóne je časť tejto plochy aj nevyužitá.
Aj na recepcii rekreačného areálu Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom, ktorého súčasťou je kemp, nás uistili, že miesto na stan nájdeme aj v plnej sezóne.
„Nie, rezervácie na stanovanie neberieme," povedala Eva Vačková z chatovej osady termálneho kúpaliska Vincov les Sládkovičovo. Jediný problém by mohol vzniknúť pri pretlaku karavanov s elektrickou prípojkou, ale takú situáciu nepredpokladajú.
V kempingu Slnečné skaly pri Rajeckých Tepliciach sa orientujú na rodiny s deťmi. Podľa jeho prevádzkovateľa Dušana Žeriavu ich kemp zažíva „návrat panelákových rodín k prírode". Zarezervovať si u nich treba iba ubytovanie v chatkách.
V autokempe Oravica podľa správkyne Evy Šupákovej chodí pod stan najviac zahraničných turistov z Česka či z Poľska. „Domáci dávajú prednosť inému typu ubytovania," povedala. Aj tu je miest na stanovanie a karavany dosť, rezervácie teda nepotrebujú ani zahraniční dovolenkári.
Vyťaženosť kempov počas sezóny závisí najmä od počasia.
Jarmila Horáková
Kliknite - obrázok zväčšíte
Kliknite - obrázok zväčšíte