Brusel 22. mája (TASR) - Európska komisia schválila dnes v Bruseli dokument o budúcom usporiadaní EÚ, v ktorom požaduje silnejšie právomoci v zahraničnej a bezpečnostnej politike a ekonomickej oblasti. Odmietla však obvinenia, že sa chce stať "európskou vládou vytváraného superštátu".
Dokument, ktorý je príspevkom EK ku Konventu o budúcnosti Európy, predstavil v Európskom parlamente predseda komisie Romano Prodi. "Prišiel čas predstaviť veľký politický projekt, s ktorým sa stotožnia naši občania. Projekt, ktorý môže ponúknuť pevnú, praktickú politickú odpoveď na pochybnosti, obavy a strach obklopujúce Európu," vyhlásil Prodi pred poslancami.
Vyzval, aby sa väčšinové rozhodovanie v EÚ stalo pravidlom na úkor jednomyseľnosti, vrátane sociálnych a fiškálnych otázok týkajúcich sa vnútorného trhu.
Vyslovil sa tiež za lepšiu koordináciu ekonomickej politiky a vytvorenie novej rady ministrov financií krajín eurozóny, ktorá by nahradila dnešnú neformálnu euroskupinu. V rozšírenej Európe nebude podľa komisie možné, aby členské štáty správali v oblasti rozpočtovej disciplíny ako sa im zachce.
Prodi tiež navrhol posilniť právomocí Európskeho parlamentu a Rady ministrov v oblasti daňovej politiky. "Navrhujeme nový systém finančných zdrojov, systém, ktorý zaručí pre rozpočtové autority - parlament a radu právomoc stanovovať daňovú politiku," vyhlásil pred poslancami.
Posty komisára pre vonkajšie vzťahy (Chris Patten) a vysokého predstaviteľa pre zahraničnú politiku (Javier Solana) by sa mali podľa názoru EK postupne zlúčiť.
"Súčasné dvojité usporiadanie vonkajších akcií EÚ je neuspokojivé. Ak chce Európa zvýšiť svoj vplyv na svetovej scéne a byť dôveryhodným partnerom USA, musí hovoriť jedným jazykom o všetkých aspektoch vonkajšej politiky," zdôraznil Prodi.
Európa musí zaručiť bezpečnosť svojich občanov, avšak zároveň rešpektovať ich voľný pohyb. "Musíme nájsť spoločné riešenia problémov ako nekontrolovaná a nelegálna migrácia, medzinárodný zločin a terorizmus. Navrhujeme preto spoločnú azylovú a imigračnú politiku, spoločné kroky pri kontrole hraníc a lepšiu spoluprácu policajných síl," povedal šéf EK.
Čo sa týka rozhodovania, to sa musí podľa Prodiho zjednodušiť a sprehľadniť. Komisia verí, že rozhodovanie bude efektívnejšie, ak sa tri terajšie tzv. piliere EÚ, v ktorých sú rozdielne spôsoby rozhodovania, zjednotia a komisia bude mať v nich výhradné právo iniciatívy.
Ide o spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku, spravodlivosť a vnútro a hospodársku a menovú úniu, teda tradičné domény národnej suverenity, kde má dnes EK len malé slovo v porovnaní s členskými štátmi.
EK však odmietla, že by sa chcela stať "európskou vládou". Komisia nechce vytvoriť superštát s jediným mocenským centrom. Demokratická kvalita EÚ závisí od spolupráce medzi troma inštitúciami (EK, EP, Rada EÚ), z ktorých každá sa sústredí na svoje kľúčové úlohy, vysvetlila komisia v sprievodnom materiáli k dokumentu.
"Neznamená to, že komisia bude rozhodovať v týchto oblastiach. Komisia bude navrhovať rozhodnutia a tie budú v rukách členských štátov," ubezpečuje vysvetľujúci materiál. Silnejšia komisia posilní schopnosť Rady EÚ rozhodovať efektívnejšie, píše sa v texte.
"To, čo navrhujeme, nie je štát s európskou vládou. Navrhujeme úniu ľudí a štátov, ktorá bude schopná lepšie chrániť občanov a obhajovať ich záujmy tam, kde žiadna krajina osamote nie je dosť silná," komentoval predložené návrhy Prodi.
Podľa jeho slov potrebuje rozšírená únia "silnú Európsku komisiu", ktorá by mala právo navrhovať politiku, Radu ministrov schopnú rozhodovať a Európsky parlament so silnejšími legislatívnymi a rozpočtovými právomocami.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh