BRATISLAVA – Odkladanie peňazí na viazané účty stráca na popularite. Ľudia držia viac peňazí na bežných účtoch a na termínované a na vkladné knižky si odkladajú menej ako v minulosti. Pri viazaných účtoch pritom uprednostňujú kratšie vklady.
Vklady v bankách tvoria najvýznamnejšiu časť úspor domácností a ich objem v posledných rokoch narástol o desiatky miliárd korún. Rastie však hlavne objem peňazí na bežných účtoch, z ktorých sa dajú peniaze vyberať bez obmedzenia. „Rozdiel medzi výškou úrokov klesá,“ vysvetlil analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian.
Podľa analytika UniBanky Viliama Pätoprstého úroková motivácia ukladať si peniaze na termínované účty je malá, keďže rozdiel medzi úrokmi na bežné účty a viazané sa zmenšuje. Ľudia sa už neponáhľajú preniesť peniaze na knižku. „Svoju úlohu zohráva aj uprednostnenie likvidity pri príjmovo nižších skupinách obyvateľstva,“ povedal Pätoprstý.
V minulom roku klesol podiel termínovaných vkladov na celkových korunových vkladoch o 1,5 percenta a podiel vkladných knižiek sa znížil o 2 percentá. Tento trend pokračuje aj v tomto roku, povedal Pätoprstý.
Druhým trendom v oblasti bankových úspor je presun od termínovaných vkladov s dlhšou splatnosťou ku kratším termínovaným vkladom. Aj v tomto prípade je vysvetlením zmenšujúca sa úroková motivácia klientov a to, že ľudia chcú mať peniaze uložené tak, aby sa k nim v prípade potreby mohli dostať čo najľahšie.
Úroky na korunové termínované vklady do jedného mesiaca poklesli o pol percentuálneho bodu na 5,7 percenta a na ročné klesli o 1,2 percentuálneho bodu na 6,3 percenta. „V súčasnosti sa dá povedať, že najpreferovanejšie sú mesačné peniaze,“ povedal riaditeľ Public relation Tatra banky Roman Začka. Podiel termínovaných vkladov so splatnosťou do mesiaca na celkových termínovaných vkladoch vzrástol minulý rok na 51,3 percenta.
Aj keď reakcia ľudí na zmenu úrokov je výraznejšia ako v minulosti, zatiaľ sa neprenáša do zastavenia rastu vkladov, ale premieta sa len na ich štruktúre. Podiel vkladov na celkových úsporách dosahuje pomerne vysoké hodnoty – vyššia ako v štátoch západnej Európy – aj „vďaka tradičnej nedôvere obyvateľstva k produktom kapitálového trhu alebo iným formám ukladania úspor,“ povedal Pätoprstý.
Aj keď súčasné trendy, ktoré sa týkajú nielen domácností, ale aj podnikovej sféry, pokračujú aj v tomto roku, v strednodobom horizonte by sa mali zastaviť alebo sa dokonca otočiť. „Najmä v súvislosti s rastúcou životnou úrovňou, spustením dôchodkovej reformy, ktorá bude vytvárať dlhodobé zdroje, ako aj v súvislosti so zlepšeným riadením peňažných tokov v podnikoch, ktoré im umožní ukladať prebytočné zdroje dočasne na viazané účty,“ dodal Pätoprstý.
GABRIEL KÁDASI
Vklady domácností (v mld Sk)
marec 2000 marec 2001 marec 2002
celkovo 291 307 326
bežné účty 15 22 43
termínované účty 134 136 143
úsporné vklady 142 149 139