BRATISLAVA - Vstup Slovenska do OECD bolo najlepším, odsunutie reformy verejnej správy zase najhorším počinom za Dzurindovej vlády. Taký záver vyplýva z hodnotenia rôznych rozhodnutí vlády a parlamentu nezávislými ekonómami, žurnalistami a manažérmi v rámci projektu HESO, ktorý v posledných dvoch rokoch organizoval Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy Ineko.
Všeobecne kladné hodnotenie si získala väčšina privatizačných rozhodnutí. „Privatizácia (…) bola považovaná za správny krok a nutný predpoklad zvýšenia efektívnosti, rýchlejšieho rozvoja, ako aj odstránenia korupcie,“ konštatuje Ineko. Menej jednoznačne sa respondenti vyjadrovali k transparentnosti privatizácie: „Je veľmi citlivo vnímaná a jej nedostatočnosť bola kritizovaná v niekoľkých prípadoch - Reštitučný investičný fond, Slovenská plavba a prístavy, Transpetrol.“
Kladné aj záporné hodnotenie si získalo aj ozdravovanie bánk. Kým reštrukturalizáciu a privatizáciu bánk považovali odborníci za predpoklad ozdravenia, výška ozdravných nákladov a spôsob presunu zlých úverov boli kritizované kroky.
S mimoriadne pozitívnym ohlasom sa počas uplynulých mesiacov stretávali opatrenia, ktoré priamo alebo sprostredkovane približovali podnikateľské prostredie k štandardnému trhu. Novela zákona o konkurze a vyrovnaní z roku 2000, ktorá v čase schvaľovania predstavovala takmer revolučné chápanie konkurzu, sa v rebríčku všetkých opatrení umiestnila na druhom mieste. Ďalšie všeobecne prijímané kroky boli napríklad zrušenie monopolu Slovenskej poisťovne, reforma záložného práva. Projekt HESO zaznamenal aj negatívne reakcia na opatrenia, ktoré pôsobili protitrhovo a zvýhodňovali určitú parciálnu skupinu. Tak to bolo v prípade štátnej pomoci Devín Banke, Poštovej banke či mestu Košice.
Medzi najhoršie hodnotené rozhodnutia zaraďovali respondenti Ineka často populistické rozhodnutia alebo opatrenia, ktoré predstavovali nesystémové riešenie konkrétneho problému. Na posledných miestach rebríčka zostali napríklad zvyšovanie odvodov, imunita poslancov, monopol Slovenskej pošty, zákaz exekúcií v zdravotníctve či deň voľna pre matky s deťmi.
Autori projektu HESO upozornili aj na ďalší dôležitý záver: oveľa lepšie hodnotenie si získavali koncepcie než zákony a riešenie, čo mali koncepciu uviesť do života. „Zjednodušene povedané - dobrý nápad, horšia jeho realizácia,“ hovorí Ineko.
JURAJ JAVORSKÝ
Rozhodnutia termín (štvrťrok/rok)
najlepšievstup do OECD 3/2000
novela konkurzného zákona 2/2000
zákon o slobodnom prístupe k informáciám 2/2000
zlepšenie právneho, regulačného a daňového rámca 3/2000
obchodný register na internete 3/2000
najhoršieodsunutie reformy verejnej správy 3/2000
zmena spôsobu privatizácie SPP 4/2000
zvýšenie odvodov za zamestnancov 4/2000
návrh na odkúpenie košických lesov 4/2000
návrh na zvýšenie odvodov do verejných fondov 3/2000
Zdroj: INEKO