
Novomanželia si sľúbili vernosť až do smrti. FOTO - REUTERS
Nórsko malo včera kráľovské starosti. Tými príjemnými bol svadobný zhon okolo princeznej Marthy Louisy. Starobylý Trondheim bol napríklad vyzdobený až šokujúco ružovou a mätovo zelenou farbou, ktorú si vybral mladý pár. V uliciach pri katedrále stáli desiatky tisíc ľudí.
„Použitie farieb aj typografia ich svadobného monogramu sú úplne nemiestne,“ tvrdil profesor designu Bruno Oldani. „Pôsobí to ako pozvanie ruskej mafie na svadbu v Cannes.“
Starosti však mnohým robí muž, ktorý sa postavil k ich princeznej. Rovnako ako jej otec Harald V. a jej brat si princezná vybrala neurodzeného partnera bez modrej krvi. To prekáža málokomu, horšie je to s povesťou spisovateľa Ariho Behna. Mnohí si myslia, že ich obľúbenú princeznú si tento ženích nezaslúži.
Behn zatiaľ napísal len jednu knihu poviedok, nakrútil niekoľko problematických dokumentov (o prostitútkach v Las Vegas) a skromný národ lyžiarov rozčúlil, keď sa lyžoval vo výstrednej ružovej košeli s kravatou.
Podpora monarchie v tejto severskej krajine sa znižuje. Od svadby korunného princa Haakona, mladšieho brata Marthy Louisy, so slobodnou matkou s pohnutou minulosťou, prešlo len niekoľko mesiacov a už sa objavil ďalší problematický člen kráľovskej rodiny.
Podľa prieskumu verejnej mienky sa 43 percent Nórov domnieva, že monarchia sa poslednými dvoma sobášmi oslabila a len desať percent opýtaných usudzuje, že Ari Behn je pre mládež príkladom hodným nasledovania. Rozruch vzbudila už ich predmanželská zmluva z januára, podľa ktorej by spisovateľovi zostal len majetok, s ktorým prišiel do manželstva.
Napriek všetkým rečiam mladí ľudia vyzerajú spokojne a zamilovane a v katedrále si povedali svoje áno. Chystajú sa na svadobnú cestu do Florencie. Potom princezná znovu začne v televíznom programe čítať rozprávky pre deti a Ari Behn sa pustí do dokončenia druhého literárneho diela.
Severskí novinári, špecializujúci sa na život kráľovských rodín, tvrdia, že Škandinávia je zaujímavejšia ako ostro sledované kráľovské dvory v Británii a Monaku. Na severe je viac princezien a princov medzi 20. a 30. rokom, ktorí si ešte len nedávno našli životného partnera, prípadne na nich svadba čaká. (mch, reuters, čtk)