V opačnom prípade ho spustia v roku 2010.
Fínsky premiér, ktorý je zároveň predsedom Ligy zelených, zvažuje odstúpenie. Rozhodnutie parlamentu rozdelilo krajinu. Výstavba reaktora by výrazne znížila závislosť krajiny od Ruska, ktoré Fínsku dodáva 70 percent energie.
Priaznivci reaktora tvrdia, že zvýšenie podielu atómovej energie na celkovej energetickej potrebe krajiny zníži skleníkový efekt. Nebude totiž potrebné spaľovať toľko uhlia, z ktorého sa pri spracovaní uvoľňuje oxid uhličitý, zhubný pre ozónovú vrstvu Zeme.
Odporcovia oponujú, že v ére leteckého terorizmu predstavuje jadrová elektráreň potenciálnu zbraň proti civilnému obyvateľstvu. To, čo životné prostredie získa v boji proti skleníkovému efektu, zničí pravidelný únik rádioaktivity z reaktorov.
Fíni si pridobre pamätajú katastrofu v neďalekom Černobyli. Tá podnietila celoeurópsky odklon od atómovej k alternatívnej energii.
Najmladší jadrový reaktor na území Európy má desať rokov. Za ten čas v Európe vyrástli stovky veterných mlynov a vodných energetických zberní. Problém je v tom, že Fínsko nemá dostatok veterných, solárnych či vodných zdrojov. Environmentalisti navrhujú zvýšiť odber ekologicky menej škodlivého zemného plynu a naďalej kupovať energiu od susedov. Odpor proti dodávkam energie z Ruska vraj zbytočne kriesia ducha studenej vojny.
Polemika medzi ľuďmi sa odrazila aj vo vládnych kruhoch. „Rozhodnutie zvýšiť výrobu jadrovej energie je najekonomickejším zo všetkých možností,“ povedal minister obchodu a priemyslu Sinikka Monkare. Minister životného prostredia Satu Hassi argumentoval, že väčšina nových pracovných miest vytvorených za posledných desať rokov vznikla v oblasti nízkoenergetických vysokých technológií, píše fínsky denník Helsingin Sanomat.
Kontroverznú, ale výhodnú zákazku za 2,5 miliardy eur (asi 109 miliárd korún) má dostať miestna firma Tellisuuden Voima Oy, ktorá už vedie dva z doterajších štyroch jadrových reaktorov vo Fínsku.
Aspoň jeden dôsledok zvýšenia podielu jadrovej energie je predvídateľný: zníži sa cena jadrovej energie a alternatívne zdroje nebudú viac konkurencieschopné.
(zo, reuters)