LONDÝN - Na britskom trhu sa objavilo najnovšie, potenciálne veľmi výbušné dielo tamojšieho sociológa Richarda Reevesa pod názvom Štastné pondelky.
Ako môže byť pondelok šťastný? Je predsa začiatkom päťdňového pracovného kolotoča, ktorý človeka okráda o drahocenný čas, vysáva z neho energiu, spôsobuje stres, komplikuje rodinný života a stojí mu v ceste, keď sa chce baviť a užívať si.
Vžitú predstavu, že práca je vlastne kliatbou, z ktorého sa nedá vyslobodiť, však Reeves vo svojej knihe stavia na hlavu. Tvrdí, že práca v dnešnej dobe prináša potešenie a radosť. Heslo "pracujem, aby som žil, nežijem, aby som pracoval" je zastaralé a dávno prežité.
"Rodí sa nová éra. Sme uprostred revolučnej zmeny toho, akú rolu hrá práca v našom živote. Práce je teraz dôležitá viac ako kedykoľvek predtým. Práca určuje, kto sme a stále väčší počet ľudí má z práce veľké potešenie," provokuje Reeves.
Práca podľa jeho názoru zaberá stále dôležitejšie miesto v živote človeka. Vďaka svojej práci získava priateľov, v práci sa môžete porozprávať, môžete tam uplatniť svoju tvorivosť, nájsť svoju identitu, spolupatričnosť a dokonca aj lásku. Práca mu dáva to, čo tradične poskytoval domov. Práca slúži podľa Reevesa takisto ako zoznamovacia kancelária. Dve tretiny pracujúcich sa v zamestnaní s niekým dôverne zoznámia. Osemdesiat percent mužov a deväťdesiat percent žien naviaže dlhodobý priateľský vzťah. Mnoho ľudí má k svojej práci pozitívny vzťah a považuje prácu za jednu z najzaujímavejších súčastí svojho života. Nie všetci však majú odvahu to povedať nahlas. "Mnohým z nás dáva práca viac ako iné stránky života. Len nie je spoločensky prijateľné si to priznať," hovorí britský expert. V Británii je napríklad 40 percent pracujúcich so svojim povolaním veľmi spokojných, čo je napríklad viac ako vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku alebo Španielsku. Výhodou je takisto to, že v dnešnej dobe nie je práca na doživotie, zamestnanie možno meniť.
Reeves odmieta názory, že na pracoviskách vládne epidémia stresu. Hovoriť o tom, že je človek v práci stresovaný, je súčasť určitého trendu. "Ak skutočne chcete stres, vráťte sa o sto rokov späť a robte to, čo sa robilo vtedy," radí autor všetkým stresovaným.
(čtk)