Bratislava 26. (TASR) - Z výnosov privatizácie podnikov elektroenergetiky by mal Fond národného majetku (FNM) uvoľniť vyše 430 miliónov Sk na riešenie prípadných dopadov zmeny vlastníka na zamestnanosť v týchto firmách. Vyplýva to z návrhu, ktorý do vlády SR predložil minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Peter Magvaši. Vládny kabinet by sa ním mal zaoberať na svojom zasadnutí budúci týždeň.
Materiál, ktorý vypracovala pracovná skupina, zložená aj zo zástupcov rezortu financií, hospodárstva, privatizácie, FNM a zamestnávateľských a odborových zväzov, predpokladá, že po privatizácii elektroenergetických a teplárenských podnikov sa v nich z celkového počtu vyše 20 000 pracovníkov stane do roku 2006 nadbytočnými zhruba 15 %, teda necelých 2 900. Najviac postihnutými by mali byť Trnavský, Žilinský a Nitriansky kraj, kde sa v spomínanom období v súvislosti s plánovaným úbytkom pracovníkov najmä v SE, ZSE a SSE počíta spolu s 1 640 novými nezamestnanými. Z vyčlenených takmer pol milióna korún, ktoré FNM prevedie na Národný úrad práce (NÚP), by sa mali úrady práce v jednotlivých regiónoch snažiť nájsť prepusteným ľuďom opäť zamestnanie. Návrh predpokladá, že všetci nezamestnaní by sa mali rekvalifikovať, čo si spolu vyžiada asi 30 miliónov Sk. Na základe osobných pohovorov a poradenstva by potom mali úrady práce s nimi naplánovať ich ďalšie pracovné uplatnenie a podľa toho zvoliť nástroje aktívnej politiky trhu práce. Predkladatelia v tomto smere rátajú s tým, že asi desatina bývalých zamestnancov elektroenergetiky si založí živnosť, na čo môžu od úradu práce dostať príspevok maximálne do 200 000 Sk. Ďalších 40 % by si podľa nich mohlo nájsť uplatnenie prostredníctvom dohodnutého pracovného miesta u zamestnávateľa, na ktoré úrady prispievajú priemerne 300 000 Sk. Na ich zamestnanie by tak bolo treba asi 347 miliónov Sk.
Slovenský odborový zväz energetikov požaduje, aby štát z privatizačných príjmov riešil aj prepustených zamestnancov, ktorí sa blížia k dôchodkovému veku, odpracovali v energetike 15 a viac rokov a už nenájdu uplatnenie na trhu práce. Upozorňujú tiež, že predpoklady o počte uvoľnených zamestnancov nie sú dostatočne seriózne a v skutočnosti budú vyššie. Túto možnosť pripúšťajú aj samotní predkladatelia, ktorí v materiáli konštatujú, že odhad 2 896 ľudí, ktorí ostanú po privatizácii bez práce, "je len odhadom terajších manažmentov podnikov. Skutočné hodnoty a časové určenie ich aktuálnosti sú v podstate vecou budúcich spoluvlastníkov". So zvýšením zamestnanosti v roku 2006 oproti tomuto roku sa za oblasť energetiky a teplárenstva počíta v návrhu iba v a. s. Slovenská elektrizačná prenosová sústava, ktorá prevezme funkciu teritoriálneho operátora trhu a v Bratislavskej teplárenskej, a.s.
* san zll