„Najdôležitejšie, čo v našej organizácii máme, sú naši ľudia. Tí sú našou najlepšou investíciou, nie peniaze, ktoré dávame do strojov,“ tvrdí riaditeľ firmy Whirlpool Errico Biondi. Firma žala na súťaži úspech - získala prvé miesto v kategórii Rovnosť príležitostí a tretie za Najoriginálnejšie opatrenie pre rodinu. Príležitosti ponúkajú naozaj rovné: „Z deviatich manažérov, ktorých máme, je päť žien,“ usmieva sa riaditeľ Biondi.
Cieľom firmy je podľa neho vytvoriť „vo fabrike také prostredie, v ktorom sa ľudia budú dobre cítiť a dobre pracovať. Chceme, aby aj poobede radi prišli stráviť svoj čas do práce. Ľudia sa musia vo Whirlpoole cítiť lepšie ako vo svojej rodine.“
V kategórii Najoriginálnejšie opatrenie pre rodinu zvíťazila bratislavská firma Informačné systémy a služby vďaka projektu Kytička. „Počas leta mali naši zamestnanci možnosť umiestniť svoje deti v súkromnej materskej škôlke, ktorú sme im zaplatili. Ráno si deti doniesli do práce, my sme ich odviezli a po skončení pracovného času zase doviezli,“ vysvetľuje riaditeľ firmy Anton Streicher.
Cenu za Rodinnú politiku si odniesla košická firma Východoslovenská energetika. Riaditeľ úseku ľudských zdrojov Jozef Kadela si myslí, že dvadsať bodov, ktoré im dopomohli k víťazstvu, získali za to, že nezabúdajú na bývalých zamestnancov - dôchodcov. „Okrem odchodného im zabezpečujeme závodné stravovanie, prípadne dostávajú stravné lístky. Môžu využívať naše rekreačné zariadenia za tú istú cenu ako zamestnanci. Na Vianoce a Deň energetikov im posielame malú sumu, aby mali pocit spolupatričnosti. A každoročne sa s nimi stretávame.“
J. Kadela spomína ešte rekreačnú starostlivosť o zamestnancov. „Na ňu dávame veľa peňazí. Charakter práce v energetike je totiž špecifický - naši pracovníci robia v nepretržitých prevádzkach, v sobotu, nedeľu, aj v noci, ak odstraňujú poruchy, pracujú aj mimo pracovného času. Sú tak vytrhávaní z rodinného kruhu. My len vraciame rodinám to, čo im práca berie.“ (sr)