
Július Koller (vpravo) na výstave Umenie akcie. FOTO - KVETA FULIEROVÁ
BRATISLAVA - Výstava Umenie akcie v SNG napĺňa svoj titul a ponúka akciu v umení. V priestoroch expozície jedného z priekopníkov konceptuálneho umenia na Slovensku Júliusa Kollera (1939) sa dá zahrať ping-pong. Či už s autorom alebo ak si návštevníci donesú rakety a loptičku, aj sami.
Na stene visí: „Do správneho kontaktu s objektom môže sa dostať každý v bezobuvovom stave a s vlastnými prostriedkami. Dôležité upozornenie: časový limit 5 - 10 minút.“
Ide vlastne o zopakovanie akcie a akčného environmentu z Kollerovej výstavy v Galérii mladých v Bratislave z roku 1970, v ktorej hru zapojil do umenia. Je to jeden z autorových antihappeningov, s ktorými začal už v roku 1965. Nazýva ich kultúrnymi situáciami a ide o fotografický alebo písomný záznam určitých momentov.
„Kultúrna situácia, to je môj pojem,“ hovorí Július Koller. „Sú to výjavy, ktoré nie sú narežírované, dopredu pripravené. Je to zásah umelca do reality. Bežné veci zo života posúvam do sféry kultúry.“
Július Koller je neuchopiteľná, rôznym definíciám unikajúca bytosť. Je totiž U.F.O.-naut. Novú identitu objavil v roku 1970, keď začal dôsledne, na rôznych miestach inscenovať nekonečný projekt sebapremeny na bytosť z iného sveta. Nazval ich U.F.O. - čiže Univerzálno-kultúrne futurologické operácie. Ako mimozemšťan diskrétnymi znakmi a signálmi dopĺňa zažívané a všedné situácie, ktoré sa zmenia na stopy prítomnosti mimozemskej civilizácie.
Na výstave sa dá vidieť časť z fotografických záznamov a dokumenty Kollerových aktivít, ktoré vystupujú pod názvami skrývajúcimi iniciálky mimozemšťana - ako napríklad Univerzálny Faktografický Obyčaj (U.F.O) alebo Univerzálny Faktografický Otáznik (U.F.O.).
ĽUDO PETRÁNSKY