
Na amerických lietadlách si českí piloti pravdepodobne nezalietajú. Podobne sú na tom aj ich slovenskí kolegovia. Náš prezident dokonca včera „zaloboval“ za ruských výrobcov a zároveň sa vyjadril za vstup do NATO. FOTO - REUTERS
ičných leteckých koncernov, štyri z nich z konania odstúpili.
Do výberového konania sa prihlásilo päť svetových leteckých koncernov: americký Lockheed Martin s lietadlom F-16, americký McDonell-Douglas/Boeing s F/A-18 Hornet, francúzsky Dessault Aviation so stíhačkou Mirage 2000, európske konzorcium EADS s novým lietadlom Eurofighter a britsko-švédsky BAE-Systems s lietadlami JAS-39 Gripen.
Britský denník The Financial Times napísal, že Washington dvom americkým firmám zakázal účasť pre malú transparentnosť tendra. V Prahe sa hovorí o tom, že výberové konanie je iba formálne a o víťazovi je už dávno rozhodnuté. Opozičná štvorkoalícia obviňuje vládu z manipulácie a Občianska demokratická strana volá po okamžitom zrušení tendra. Premiér Miloš Zeman však trvá na tom, že všetko je v poriadku, a výberové konanie dokončí.
Lietadlá nie sú prioritou
Zámer nahradiť takmer už archaické sovietske stroje MiG 21 modernými supersonikmi odsúhlasila už vláda Václava Klausa v roku 1997, no k výberovému konaniu nikdy nedošlo. To vyhlásil až sociálnodemokratický Zemanov kabinet začiatkom tohto roka. Ale vtedy už zmluvno-opozičná ODS nahlas odporovala. Klausova strana teraz tvrdí, že česká ekonomika si za súčasnej situácie nemôže dovoliť vysoké zadlženie. Predseda brannobezpečnostného výboru parlamentu Petr Nečas (ODS) žiada pre takú strategickú zákazku široký politický konsenzus. Okrem toho z NATO už niekoľko mesiacov prichádzajú signály, že nákup lietadiel by teraz nemal byť pre českú armádu prioritou.
V snahe vyvážiť drahý nákup zaradila vláda do podmienok výberu náročný offsetový program, v rámci ktorého mal potenciálny víťaz priniesť do ČR investície vo výške 150 percent ceny kontraktu. To sa však mnohým analytikom zdá nereálne. Pri podobných obchodoch to býva okolo 50 percent a konečný výsledok býva ešte nižší. Zvláštnosťou tendra bolo aj to, že zadávacia dokumentácia bola v češtine a nie v angličtine a platba v korunách a nie v dolároch, proti čomu protestovali predovšetkým americké firmy.
Blair zaloboval
V stredu zverejnená informácia, že Lockheed Martin a Boeing z tendra odstupujú, vyvolala šok. Zástupca českej ambasády vo Washingtone Antonín Hradílek pre denník Mladá Fronta Dnes uviedol, že Američania svoje výhrady opakovane vyjadrovali už niekoľko mesiacov. No oficiálne ich zverejniť nechcú. O stretnutie s českým ministrom obrany Jaroslavom Tvrdíkom však už požiadal šéf Pentagonu Donald Rumsfeld. Vo štvrtok sa k Boeingu a Lockheedu priradili EADS a Dessault.
Už vo februári sa tieňový minister zahraničia za ODS Jan Zahradil vyjadril, že vyhlásené konanie je len manipulácia a Zemanov kabinet je naklonený švédskym gripenom. Podľa toho malo vyzerať i zadanie tendra. V tom čase premiér Zeman priznal, že dostal list britského premiéra Tonyho Blaira, v ktorom sa Blair prihováral za nákup britsko-švédskych supersonikov.
PRE SME - MARTIN ČAREK, Praha