Keď sa projekt Timeship uskutoční, bude to revolúcia v tzv. kryogénnej suspenzii - metóde konzervovania mŕtvych tiel veľmi nízkymi teplotami.
V Spojených štátoch je v súčasnosti zmrazených asi 90 ľudí, niekoľko desiatok psov a mačiek. Ľudia tak spravili v nádeji, že ich v budúcnosti oživia alebo vyklonujú.
Investori predstavujú Timeship ako Noemovu archu na „predĺženie života“. Mal by to byť ohromný komplex s hotelom, konferečným centrom, nemocnicou a laboratóriom.
„Bude to najbezpečnejší priestor na dlhodobé uskladnenie biologických materiálov na svete. Budú v ňom klonované embryá zanikajúcich druhov, DNA mnohých žijúcich alebo vyhynutých živočíchov, vzorky DNA ľudí, ľudské orgány určené na transplantácie a 10-tisíc pacientov,“ uisťuje tvorca projektu Stephen Valentine.
Projekt Timeship postavia tak, aby bol pripravený čeliť teroristickému útoku, zemetraseniu, povodni, tornádu, vojne alebo jadrovej explózii. Ľudské telá budú konzervované pomocou tekutého dusíka v dvanástich špeciálnych kontajneroch, ktoré budú môcť samostatne fungovať desať mesiacov v prípade prerušenia elektrického prúdu. Kým vidina prebúdzania mŕtvych vyvoláva u mnohých odborníkov skepsu, možnosti klonovania na základe dobre zachovaného tkaniva sú už dnes skutočnosťou. Popri konzervácii pomocou zmrazenia celého tela je v súčasnosti v Spojených štátoch možné dať si zakonzervovať hlavu na prípadný prenos pamäti do naklonovaného tela.
Rozpočet na projekt Timeship je odhadovaný na 180 miliónov dolárov. Jeho autori vraj už majú 20 miliónov. Zostávajúcich 160 miliónov chcú získať od investorov a z poplatkov budúcich klientov. Zmrazenie celého tela by malo stáť asi 120-tisíc dolárov, 50-tisíc zmrazenie hlavy. Keď sa peniaze podarí získať, práce by sa mali začať už v roku 2002 na juhozápade USA alebo na Floride, kde žije mnoho dôchodcov.
„Timeship bude kľúčom boja proti starnutiu. V najbližších piatich až 10 rokoch sa zmrazovacia metóda vyvinie a povedie k hlbokej zmene v spôsobe života a myslenia,“ myslí si Fred Chamberlain, zakladateľ súkromnej spoločnosti ALCOR, ktorá ľudí umiestňuje do kryogénnej suspenzie od roku 1976.
(čtk)