
Mormon Tom Green so svojimi piatimi manželkami a dvadsiatimi deviatimi deťmi. Tri ďalšie sú na ceste.
FOTO – AP
presvedčenie. Viera je posvätná vec, na ktorú štát americkým občanovi siahať nesmie.
Štát Utah sa však na skutky tohto päťdesiatnika s dobráckym výzorom pastora díva inak. Tom Green má päť manželiek, dvadsaťdeväť detí a tri ďalšie na ceste. S jednou zo žien mal pomer už v jej trinástich. Svoje deti neživí. Rodina žije zo sociálnych dávok.
Súdna porota potvrdila, že Green spáchal trestné činy polygamie a zanedbania výživy detí. Výšku trestu majú oznámiť už zajtra, a môže to byť až 25 rokov väzenia. Ďalší súd, za znásilnenie maloletej, ho ešte čaká. Toma Greena totiž neviedla viera a láska, ale premyslený plán, mienia porotcovia. Stalo sa v štáte Utah, tradičnej bašte mormonov.
Viac než sto rokov pred Greenovým narodením sa istému Josephovi Smithovi začal zjavovať anjel menom Moroni. Povedal mu, že praví Kristovi nasledovníci žijú tu, v Amerike. Objavil mu Knihu Mormon – údajné Ježišovo posolstvo na štyroch zlatých doskách písané egyptskými hieroglyfmi. Smith posolstvo, samozrejme, rozlúštil a zverejnil. Kniha s pasážami z Biblie si našla čitateľov a Smith sa stal prvým prorokom novej cirkvi.
Príslušníci Cirkvi Ježiša Krista Svätých posledného dňa – tak znie oficiálny názov „mormonskej“ cirkvi – sa usadili najprv v štáte Illinois. Ich rodinný život im však narobil veľa problémov. Títo kresťania si totiž podľa starozákonného modelu brali niekoľko žien odrazu – čo bol v krajine puritánskych protestantov ťažký priestupok. Keď Smitha vo väznici dav počestných občanov zlynčoval, vybrali sa jeho stúpenci hľadať zasľúbenú zem. Viedol ich ďalší prorok, Brigham Young. Pionieri novej viery skončili po ťažkých útrapách pri brehoch Veľkého soľného jazera, v štáte Utah.
„Čo je vládu do toho?“
Morálny kódex viery, na ktorú sa pred súdom odvolával Tom Green, predpisuje striedmy život. Stredom všetkého je rodina a práca. Ľudia ako Green nepijú a nefajčia, nestriedajú milenky, pravidelne sa modlia a ctia si manželstvo ako posvätný inštitút uzavretý pred tvárou Boha a platný až do konca života. Greenova rodina bola v tomto ponímaní – aspoň z jeho pohľadu – príkladná.
Pred súdom sa pritom bránil slovami, ktoré akoby ukradol z úst vyznavačom voľnej lásky: „Má vláda právo pchať nos do spální a skúmať, kto s kým spí? Čo je vládu do toho?“
Ukázalo sa, že vládu je do toho veľa.
Mormonom v Utahu už nikto neodpára nálepku polygamistov. Sama Cirkev Ježiša Krista Svätých posledného dňa pritom polygamiu v roku 1890 na nátlak Washingtonu zrušila a polygamistov trestá exkomunikáciou. V príslušnej doktríne cirkvi sa dnes hovorí, že Boh nariadil niektorým prorokom, či „dávnym Svätým“- teda Smithovi, Youngovi a ďalším – praktizovať mnohoženstvo. Potom sa vraj podmienky zmenili, takže Boh svoje nariadenie dočasne stiahol. Ale éra polygamie sa vráti, až dôjde na druhé vzkriesenie Krista, tvrdí doktrína. Veriaci sa o tom dozvedia osvedčeným spôsobom – Boh vydá nariadenie tzv. žijúcemu prorokovi – predsedovi cirkvi.
Tom Green sa však považuje za fundamentalistu – nijaké prechodné nariadenie Boha neuznáva. Cirkev Ježiša Krista Svätých posledného dňa ho už v roku 1980 vylúčila.
Lenže takých ako je Green, teda mormonov praktizujúcich polygamiu, žije v Utahu 30- až 50-tisíc.
Tento štát mormoni fakticky vybudovali. Ich cirkev sa tu teší všeobecnému rešpektu, jej príslušníci sú považovaní za schopných a pracovitých ľudí. Salt Lake City sa stane v lete 2002 pupkom sveta – bude tu totiž letná olympiáda. Polygamia, tak trochu turistická atrakcia Utahu, je tu v rozpore so zákonom. Ako folklór ju však úrady roky tolerovali. Naposledy sa FBI snažila zakročiť v 50. rokoch. Tento hon na čarodejnice sa však skončil debaklom. Úrady si uvedomili, že ak zavrú tisícky otcov rodín, budú musieť živiť ich početné nezaopatrené manželky a deti.
V Greenovom prípade postupovali, naopak, nemilosrdne.
Linda a jej sestry
V odľahlej pustatine, na vyprahnutom mieste s povzbudivým názvom Greenhaven, stojí skupina obytných prívesov a prístreškov. Jeho obyvateľov delí od najbližšieho mesta 160 kilometrov. Vedú sem prašné, nespevnené cesty, ktoré nenájdete na mapách. I tak si u Greenovcov podávajú už desať rokov kľučky americké i zahraničné televízne štáby. Tom Green sa od zvyčajne opatrných utahských mnohoženáčov líši tým, že detaily svojho rodinného života ochotne vynáša na verejnosť. O veciach, ktoré bežného Američana či Európana šokujú, Green a jeho ženy – Linda a sesterské dvojice Hannah s Cari a LeeAnn so Shirley – hovoria s odzbrojujúcou nevinnosťou.
V dokumente, ktorý si na kanáli HBO mohol pozrieť aj náš divák, sa mierne obézny okuliarnik so začínajúcou plešinou zveruje, ako sa pred šestnástimi rokmi zamiloval do maloletej Lindy Kunzovej. Padne aj zmienka o súde, ktorý mu v čase nakrúcania už hrozil. Green sa preto radšej vzdal plánov na šiestu svadbu – dievča od susedov, ktoré si zamiloval tentoraz, má už šestnásť.
Usmievavá svetlovláska Linda vyrastala tiež v polygamnej rodine a odmala ju pripravovali na rolu manželky a matky. Od Greena čakala bezpečie a pocit istoty. „Vybrala som si muža, ktorý tu bude pre moje deti navždy.“ Manželka Cari Bjorkmanová si zasa pochvaľuje veľkú rodinu a družný život so štyrmi „sestrami“ a kopou spoločných detí v tesných prívesoch.
Práca je podelená. „Máme jednu matku, ktorá celý deň varí, jednu, ktorá celý deň upratuje, jednu, ktorá perie. Pokúšame sa poslať každý deň dve matky pracovať, alebo robíme telemarketing z domu. Striedame sa dokola,“ naznačuje biedne zdroje rodinných financií Hannah. Ženy hovoria i o žiarlivosti a rotačnom systéme, podľa ktorého navštevujú oddelený karavan svojho manžela, aby s ním prežili intímne chvíľky.
V karavanoch je čisto, deti sú slušne oblečené a vyzerajú zdravo, len trochu apaticky. Pri modlitbe a hrách s otcom sa v karavane tlačí jedna školská trieda. Green hrdo ukazuje na fotografie detí na stenách a všetky vymenuje.
Vonku zatiaľ páli slnko a jedna z manželiek – všetky majú dlhé vlasy a kvetované nemoderné šaty – vešia bielizeň. Deti sa hrajú s tým, čo sa nájde. Napríklad so starou pneumatikou. „Často snívam o tom, že tu je obrovský trávnik, stromy a kvety, bazén pre deti, hojdačky,“ hovorí manželka Linda, a z tváre jej pritom nemizne šťastný úsmev.
Ženatý rozvedený
Tom Green pred súdom hovoril o strastiach, ktoré rodina prežila, o tom, ako ich vyhnali z táboriska obytných prívesov. Ako sa mu pokazilo auto a karavany zničila víchrica. Ako vypukol požiar a trojročný synček uhorel. Ako tú hroznú noc strávili pod holým nebom a takmer všetky deti mali omrzliny. Tu sa Green neubráni slzám. Zážitky sa podobajú strastiam, ktoré prežili prorok Young a jeho druhovia na ceste z Illinois do Utahu. K nim sa teraz pridalo prenasledovanie štátu.
Lenže podľa pozorovateľov kauzy to bol práve Tom Green, kto vytrvalým predvádzaním svojej rodiny v sledovaných amerických show provokoval pozornosť úradov. V týchto programoch pritom znova a znova vyhlasoval, že je manželom všetkých tých žien a ony že sú jeho manželkami. A tu je prvý zádrheľ.
Green totiž pred súdom tvrdil, že polygamistom v očiach zákona nie je. Pred každým novým sobášom sa totiž s predošlou ženou úradne rozviedol. So všetkými pritom žil – ako vravel – v „spirituálnom vzťahu“. Trestný čin bigamie je vraj vUtahu tak nejasne formulovaný, že obyčajný človek z neho nedokáže presne zistiť, čo ešte mnohoženstvo nie je, a čo už je.
„Nie je pravda, pán Green, že ste ženatý s Lindou Kunzovou-Greenovou?“ pýtala sa obžaloba.
„Ak mi to definujete, odpoviem vám. To záleží na vašej definícii manželstva,“ odpovedal Green.
„Ak sa vám to hodí, je za vás vydatá, a keď nie, nie je za vás vydatá,“ zaútočila obžaloba. Presadil sa jej výklad zákona – manželstvom je nielen dekrét, ale i spolužitie, ktoré nesie všetky typické znaky manželstva. Formulka „slobodný pred zákonom, ženatý pred Bohom“ neobstála.
Neúspešný podomový obchodník
To však nie je všetko – Green sa podľa prokurátora ženil a rozvádzal podľa vopred premysleného plánu. Jeho „bývalé“ manželky tým získali sociálnu podporu pre deti ako rozvedené. Milujúci otec urobil pre ich materiálnu existenciu pomerne málo. Svoju rodinu živí podomovým predajom predplatného časopisov. Netají sa tým, že obchody nejdú.
Dávky na pomaly tridsaťjeden detí už znamenajú peniaze, z ktorých skromne vyžije celá nenáročná rodina. Tom Green tak neoprávnene ukrátil štát len za obdobie od augusta 1995 do júna 1999 o vyše 54-tisíc dolárov v sociálnych dávkach, ktoré poberali jeho manželky i napriek tomu, že v dome bol živiteľ. Jeho ženy museli ako svedkyne pripustiť, že bez potravinových kupónov od štátu by deti nemali dosť jedla.
Toto je teda druhý trestný čin, v ktorom súd Greena usvedčil . Tretiu obžalobu z pohlavného zneužitia mladistvej bude riešiť ďalší proces. Panie Greenové odchádzali zo súdu so zúfalým plačom.
„Tom Green mal povinnosť podporovať svoje deti. Nechal túto povinnosť na štát a štát Utah je veriteľom značných súm na podporu Greenovho spôsobu života,“ vyhlásil pred súdnou sieňou prokurátor David Leavitt, zhodou okolností brat guvernéra štátu Utah Mika Leavitta.
Green po vynesení verdiktu vyhlásil, že spôsob života nezmení, a zrejme sa odvolá.
Naučia vás po anglicky
Súcitnejšie povahy možno tento príbeh dojme – už kvôli deťom. Hľadači zákulisných väzieb budú pátrať po tom, prečo sa štát Utah pustil do exemplárneho odsúdenia polygamie práve teraz, keď ju už viac než sto rokov toleruje. Príbuzenský vzťah guvernéra a prokurátora pôsobí veľavravne. Patrí do upratovania pred olympiádou aj pranie špinavej bielizne štátu Utah?
Podľa niektorých jednoducho len pretiekol pohár trpezlivosti Tom Green sa porušovaním zákonov bez ostychu verejne chvastal roky. V mene úcty k zákonom ho teda bolo treba exemplárne odsúdiť.
Nejde však len o Greenovcov. Na sociálne dávky sú údajne odkázané prakticky všetky polygamné mnohodetné rodiny v Utahu.
Mormoni môžu pokojne zazvoniť zajtra i pri vašich dverách. Členovia Cirkvi Ježiša Krista Svätých posledného dňa majú misijné poslanie. Ide o slušných a nevtieravých ľudí, ktorí vám môžu ponúknuť napríklad kurz angličtiny spojený s debatou o Biblii. Na rozdiel napríklad od Svedkov Jehovových má táto cirkev záujem o účasť na spoločenskom živote, chce pôsobiť v nemocniciach, väzniciach, zakladať školy a venovať sa charite. Ústredie v Utahu vlastní napríklad verejne prístupnú rozsiahlu databázu rodostromov ľudí z celého sveta. Záujem o genealógiu súvisí so zvykom krstiť aj mŕtvych, a na to sú potrebné ich osobné údaje.
Sekta má na celom svete tri milióny členov. U nás napriek aktívnej snahe zatiaľ zaregistrovaná nie je. Počet ovečiek získaných na Slovensku sa odhaduje zhruba na dvesto.
Pôsobenie a potenciálne hrozby zo strany tejto cirkvi pre spoločnosť musia posúdiť experti. Slovenským mužom, ktorých zaujal príbeh Toma Greena, môžeme však už teraz potvrdiť, že o polygamiu nejde. Žijúci prorok musí najprv dostať nariadenie od Boha. Skôr než pred druhým návratom Krista na zem to asi nebude.
Mimochodom, u nás hrozia za mnohoženstvo maximálne dva roky väzenia.
BAŠA JAVŮRKOVÁ