
FOTO TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠ
Dnes odchádza do dejiska majstrovstiev sveta vo futbale tréner slovenskej reprezentácie Ladislav JURKEMIK. Na japonských štadiónoch v Sappore, Osake, Mijagi a Niigate si do 19. júna pozrie viacero zápasov šampionátu, ale najväčšiu pozornosť sústredí na súboje Anglicka, nášho súpera v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2004 do Portugalska.
Aký trend očakávate od záverečného turnaja, vôbec prvého na ázijskom kontinente?
„Svetový futbal sa za posledné štyri roky zmenil. Je rýchlejší, dynamickejší. Čoraz viac mužstiev začína plynulo prechádzať zo systému 4 – 4 – 2 na ofenzívnejší 3 – 4 – 3. Videli sme to nedávno vo finále Ligy majstrov, kde ho predvádzal nemecký Bayer Leverkusen.“
V Japonsku a v Kórejskej republike bude teda prevládať útočný spôsob hry s množstvom gólov?
„Som o tom presvedčený. Vo futbale sa krúti veľa peňazí a diváci chcú vidieť vzrušujúcu hru na obidve bránky. Minulý rok sa u nás stal majstrom Inter Bratislava, ale na jeho zápasy takmer nikto nechodil. Lebo nehral atraktívny futbal.“
Vaša predstava atraktivity?
„Chodiť dopredu s viacerými hráčmi, ale v rovnakom počte sa aj vracať naspäť. Pripúšťam, že niekedy to môže byť i na úkor taktickej disciplíny. Hráči však musia na ihrisku behať hore-dolu. Všetci desiati. A nebáť sa podniknúť trebárs päťdesiatmetrový šprint, no rovnako tak mať sily aj na rýchly návrat. Futbal je pekný, keď sú na oboch stranách šance a po nich padajú krásne góly. Ak sa hrá len v strede ihriska, na tribúny sa vkráda nuda.“
Šampionát sa bude hrať s úplne novými loptami Fevernova, ku ktorým už mali viacerí účastníci turnaja výhrady. Mohol by tento prvok ovplyvniť kvalitu hru?
„Som si istý, že nie. Slovenská reprezentácia s nimi už hrala na turnaji Kirin Cup a bez problémov si na ne naši hráči zvykli. Jednu som si dokonca priviezol aj domov. Na pamiatku. Nové lopty môžu len pomôcť. Futbalistovi, ktorý ju ovláda, nemôže robiť žiadne starosti. Navyše, bude sa hrať na perfektných trávnikoch. V živote som také nevidel. Je to ozajstný zelený koberec, na ktorom sa nedá hrať zlý futbal.“
Koho favorizujete na titul?
„Jedným z najvážnejších ašpirantov je Argentína, lebo vyhrala suverénnym spôsobom juhoamerickú kvalifikáciu. Veľmi silné je Francúzsko. Obhajca trofeje disponuje mimoriadne kvalitnou generáciou, ktorá predtým získala cenné skúsenosti v tíme do dvadsaťjeden rokov. Zabúdať nemožno ani na Brazíliu, Nemecko či Taliansko. Sú to mužstvá, ktoré sa na podobných podujatiach dokážu dostať vždy ďaleko.“
Ktoré tímy by ste chceli vidieť vo finále?
„O zlato by som si rád pozrel súboj medzi Francúzskom a Argentínou.“
Veľa odborníkov predpovedá úspech jednému z africkej dvojice Kamerun – Nigéria. Váš názor?
„Nemyslím si, že prerazia. Kamerun síce vyhral olympiádu, ale pre svetový futbal nie je olympijský turnaj zaujímavý. A ani Nigérijčania nemajú na všetkých postoch rovnako dobrých hráčov. Skôr by som si želal, aby sa na majstrovstvách udržalo čo najdlhšie domáce Japonsko. Stúpla by tým eufória usporiadateľskej krajiny a šampionát by dostal správne športové napätie.“
Na majstrovstvách sveta účinkujú aj dvaja súperi slovenskej reprezentácie v kvalifikácii ME 2004 – Anglicko a Turecko. Aké majú šance?
„Angličania hrajú v najsilnejšej F-skupine s Argentínou, Švédskom a Nigériou. Zranilo sa im viacero hráčov, v takejto konkurencii to budú mať veľmi ťažké. Zato Turci sa v spoločnosti Brazílie, Číny a Kostariky môžu prebiť do osemfinále.“
Veľa hráčov, i kľúčových, sa v dejisku šampionátu zranilo. Niektorí museli odletieť domov, iní sa liečia a dúfajú, že zasiahnu do hry. Čomu to pripisujete?
„Je to náhoda i vec únavy po tréningu. Každý z týchto profesionálov je však dobre trénovaný a využíva najmodernejšie regeneračné linky. Na druhej strane ich organizmy môžu byť preťažené po dlhej, namáhavej sezóne. V nej tí najlepší odohrali domáce, pohárové i reprezentačné zápasy. Väčšina účastníkov majstrovstiev sveta mala dosť času na spoločnú prípravu. Zidanovo svalové zranenie bolo dielom náhody.“
MIROSLAV BUKOV