
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Podstatné je, že obce by úrady spájali dobrovoľne. Pred niekoľkými mesiacmi však ministerstvo vnútra prišlo s návrhom zákona o tzv. poverených obciach, podľa ktorého by o tom, ktoré obce budú združenú agendu vykonávať, rozhodla vláda. Jednoducho ich tým poverí.
Združenie miest a obcí Slovenska to považuje za neprípustné. Zákonu vytýka, že umožňuje, aby starosta poverenej obce uplatňoval moc aj v inej obci. Predseda združenia Sýkora: „Je to v rozpore nielen s koncepciou reformy, ale aj ústavou a zákonom o obecnom zriadení.“
Ministerstvo výčitky odmietlo. Združenie podľa neho malo dosť času, aby predložilo vlastný návrh.
Bodku za sporom dala pred dvoma týždňami vláda, ktorá prerušila rokovanie o návrhu ministerstva do októbra. Dovtedy si obce môžu vytvoriť spoločné úrady. Už dnes na rovnakom princípe fungujú matriky. Správu zabezpečuje vyše 900 tzv. matričných obcí.
Najčastejšie sa obce budú musieť spájať, aby vytvorili stavebné úrady, ktoré zabezpečia stavebné konania.
Novela zákona o obecnom zriadení z vlaňajšieho októbra prakticky zabraňuje ďalšiemu drobeniu sídelnej štruktúry. Podľa nej sa časť obce môže osamostatniť, len ak má najmenej 3000 obyvateľov, jej územie tvorí súvislý územný celok a urbanisticky nesplynula s ostatnými časťami obce. Novela platí od 1. januára tohto roka.
Autor: joč